DEMOKRASİYİ BİLMEMEK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ben iddialı olarak yazmak istiyorum genelde tüm müslüman ülkeler demokrasiyi daha tam öğrenmemiş, ne olduğunu bilmiyor ve kendi içlerinde devamlı kavga ediyor. Sonra başlarını kaldırıp dış güçler yaptı diyorlar. Bunun tek sebebi demokrasiyi iyi öğrenememiş olmak.

   Demokrasi herkesin her istediğini yapması asla değildir, demokrasi sadece bir yönetim sisteminin belirlenmesidir. Halkın belli yaşta kesiminin oyçokluğu ile yönetimi ele almak demektir. Bu siyasi parti seçimi kazandıktan sonra elbette seçimlerde kendisini seçenlere verdiği sözleri tutmak zorundadır. Ben tüm ülkenin hükumetiyim diyerek verdiği sözleri yutması beklenemez.

  Demokrasilerde en önemli faktör Muhalefettir. Beğenilmeyen iktidar partileri veya Milletvekilleri sadece Muhalefet tarafından seçimlerde değiştirilebilir.

     Bu nedenle ben olsam Taksim gezi Parkına gideceğime CHP ve MHP Genel Merkesine gider orada direnirdim. Eğer beğenmiyorsam,  iktidarı değiştirecek olan onlar. Muhalefet partileri hiçbir şey yapmayacak, kendisini yenilemeyecek, 70-80 yaşında Milletvekillerini Meclise sokacak, girdiği her seçimi kaybedecek, kaybeden şahıslar kalacak sonra ben sokağa çıkıp onlar için Polisten gaz ve dayak yiyeceğim. 

 

  Benim alnımda ne yazıyor?

Demokrasi  Muhalefet Partilerini kamçılamak, onların seçim kazanabilecek Milletvekili adayları bulmaya zorlamaktır. 76 milyonluk bir ülkede yandaşlarının koltuklara yapışmalarını önleyip, esaslı bir değişimle seçim kazanma şansları olan adaylar bularak Muhalefet Partileride demokrasilerde seçim kazanabilir, hiç olmazsa koalisyona girebilir.  Ancak hep aynı suratlarla, yenilen pehlivan güreşe doymaz misali bugün olduğu gibi hiçbir şey olmaz, olmuyorda ve olmayacak.

Demokrasilerde sahaya çıkıp golleri atacak olan siyasi partilerdir ve halk istediği siyasi partinin güçlü olmasını ve seçim kazanabilmesini istiyorsa o zaman o Partinin elemanlarının iyi olmasını istemesi hakkıdır.

Bizde tam tersi. Seçim kazanan siyasi partiye karşı yapılıyor direnişler, seçimi kaybeden ve hala hayati önemi olan büyük değişimi yapmamış olan Muhalefete ise hiçbir şey yapılmıyor.  Sanki tek suçlu seçimi kazanan iktidar.

    Asıl eleştiriyi hak eden son 10 yıldır hemen her girdiği seçimleri kaybedenlerdir.

     Demokrasiyi tam olarak anlayıp sindirememiş olmak bundan başka zaten nasıl olur?.


İzlenme: 865
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR