DEMOKRASİYE DARBE‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar daha çok iyi eğitim almamış veya aldığı eğitimi sindirememiş ve ellerinde güç bulunan bazı insanların rejimi değiştirmesi darbelerle oluyor. Milli İrade dediğimiz halkın çoğunluğunun seçtiği hükumeti ne sebeple olursa olsun zor kullanarak görevinden uzaklaştırmak ülkelere bir şey katmamıştır. Tam tersine çoğu şeyi alıp götürmüştür.

 

Ülke bağımsızlığı ve toprakları tehlikeye girmedikçe Milli İradeye saygılı olmak yanlız mürekkep yalamış insanın değil, çoban'ın da en önemli görevidir.

 

Bakıyoruz 15 Temmuz akşamı televizyonlar İstanbul boğaz köprüsünü gösteriyor ve bir tarafını asker kapatmış ama diğer tarafı akıyor. Bunu görünce ''herhalde bu akşam biraz evvel darbe yapmaya karar vermişler'' dedim. Böyle saçma birşeyi gören zaten sokağa çıktı.

 

Ben 27 Mayıs 1960 darbesini de yakından yaşadım, Talat Aydemir olaylarını da. 12 Eylül 1980 darbesi ise tamamen baştan yapıldı. Böyle saçma bir darbeyi daha hiç görmemiş ve duymamıştım.

 

Sevgili okurlar artık Türkiye'de darbe olmaz, Türk halkı eskisi gibi değil, iletişim çok yüksek. Hükumeti değiştireceksen o zaman darbe ile değil Muhalefeti değiştirip seçim kazanarak bunu yapacaksın işin esası demokrasilerde budur. Silahla, adam öldürmekle olmaz, olsa da işe yaramaz.

 

260 kişinin öldüğü bildiriliyor, çok sayıda da yaralı var yazık değil mi? Niçin öldürüldüler bu vatandaşlarımız? Neye yaradı?

Şimdi birçok insan yargı'da ceza alacak belki de hayatlarının sonuna kadar hürriyetlerini kaybedecekler. Bu zekalarını seçimlerde kullansalar daha iyi olmaz mıydı?

Burada bir kere daha neticeye çabuk gitme hastalığı, yani tembellik öne geçiyor. Sen İktidarı değiştireceksen her şeyden önce muhalefeti değiştireceksin zira demokrasilerde iktidarı değiştirecek tek faktör muhalefettir. Muhalefeti değiştiremeyip silahı alıp darbe yapsan ne olacak? 1980 yılında Demirel ve Ecevit indirildiler sonra ne oldu? Biri Başbakan diğeri Cumhurbaşkanı oldu.

Türk halkı nedense bunu hala anlayamıyor. Muhalefet 13 yıldır seçim kazanamıyor ve hala yerinde oturuyor. Kimse birşey demiyor ama İktidar 13 yıldır her seçimi kazanıyor ama ona darbe yapılıyor. Bu nasıl bir kafadır? Böyle bir demokrasi anlayışı olabilir mi?


İzlenme: 1163
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR