DEMOKRASİYE BAK DEMOKRASİYE...

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar eskiden İstanbul Mahmutpaşa'da işportacılar bağırırlardı ''İkizlere başlık, ikizlere başlık'' diye, yazımın başlığı biraz ona benzedi ama gerçekten bu ders alınması gereken büyük ve bilhassa bizler için örnek bir olay.

Almanya'da önemli bir televizyon şirketinin Genel Yayın Müdürü olan Alman dostum geçen akşam evine yemeğe davet etti ve Alman Federal Meclis'te Şansölye (Başbakan) Dr. Angela Merkel'in bir konuşmasını video'da izlememizi çok istediğini belirtti.

Bizde gittik ve merakla izledik.

Dr. Angela Merkel Fizik doktorudur ve yine bir Fizikçi Profesör Doktor Bay Sauer ile uzun yıllardır birlikte yaşamaktadır, çocuğu yoktur.

Alman Millet Meclisinde Merkel kürsüye çıkıyor ve gelecek seçimlerde aday olmayacağını kesin bir dille ifade ediyor. Kendi partisinden  ''lütfen iyi düşün'' ve ''bizi ve partini bırakma'' benzeri sesler geliyor, bunun üzerine Merkel konuşmaya devam edip ''ben siyasetçi olarak veya Başbakan olarak doğup büyümedim'' onun için uzun süre bu görevde kalmamın doğru olduğuna inanmıyorum. Birçok genç arkadaşlarım var ki bu görevi en az benim kadar yapacaklardır, görev sürem içinde vatanıma hizmet ettiğim için çok memnunum'' diyor.

Bu sözün üzerine Muhalefetin tamamı ile kendi partisi dahil tüm Meclis eksiksiz ayağa kalkarak dakikalarca alkışlıyorlar. Alman Federal Parlamentosu alkıştan inliyor.

Merkel'i kenara koyun. Onura, kibarlığa ve demokrasiye bakın...

Bırakın şapka çıkartmayı, şapkayı havaya fırlatacak bir durum...

Merkel bu kararını evvelden vermiş ve dolayısı ile kendi Partisinde yeni bir Genel Başkan hazır. O da bir bayan ve Merkel'in işaret ettiği genç biri, Bayan Kramp-Karrenbauer.

Bir daha aday olmayacağım veya istifa ediyorum demek Türkiye'de ayıptır, utanç sebebidir, çok nadir birkaç istisnalar hariç  kimse yapamaz.

Bir örnek vereyim 80 küsur yaşındaki Sayın Deniz Baykal rahatsız olmasına rağmen Milletvekilliğinden istifa edemedi.

Siyaseti bırakın, hiçbir yerden istifa etmek Türklerin yapabildiği bir iş hiç değil.

Halbuki istifa etmek medeniyette en onurlu işlerin başında gelir, herkes saygı duyar, çünkü kendine güvenen cesur insanlar istifa eder, diğerlerini kovsanız bile zor giderler.

Merkel ayrılıp emekli olduğunda bakkala gitse inanın herkes, çocuklar bile saygı ile kenara çekilip onun öne geçmesini sağlayacaklardır, hem de Almanya gibi bir yerde. 

İstifa edebilmenin önce cesareti sonra onuru ve gururu çok büyüktür...


İzlenme: 480
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR