Demokrasi

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ''demokrasi'' denince evvela bütün dünyada okunan İnternet açıklamasına bakalım; '' Demokrasinin esas anlamı - İnsanların eşit olarak oy vererek seçtikleri çoğunluğun yönetimi'dir''.  

 Ben eminim Türkiye'nin büyük çoğunluğu demokrasi'nin ne demek olduğunu iyi bilmiyor veya yanlış biliyor.  Demokrasi'yi hürriyet/özgürlük ile karıştırıyor. Halbuki demokrasi hürriyet demek değildir.  Demokrasi bir yönetim şeklidir, yönetimi halkın çoğunluğunun seçmesidir. Dernek, Vakıf, Parti, Devlet ne olursa seçimlerde yönetimler çoğunlukla seçilirse, buna demokrasi denir.  Yani azınlığın seçtiği değil çoğunluğun seçtiği yönetir.

 Her kafadan ses çıkması, herkesin kendi düşünce ve mütaalasını vermesi bir özgürlük halidir ama yönetim şekli değildir. Diktatörlükte veya Komunizmde buna müsaade edilmediği için hemen demokrasi ile bağlantı kurup işte özgürlük diyoruz.  Bizlerin çocukluğunda elinde veya evinde Nazim Hikmet'in kitabı olanlar tutuklanırdı, o zamanda hürriyet ve demokrasi vardı.

 

Avrupa'da, Amerika'da daha Ortaokullarda bu okutulur, öğretilir demokrasi olsun, komunizm olsun ne oldukları öğrencilere anlatılır. Bizde kulaktan duyulduğu için olsa gerek insanlar fazla bilmiyor, telefonculuk oyunu misali üstüne ekleyen ekleyene. Halk arasında anlaşılır bir deyimle seçmenlerin çoğunluğu tarafından çeşitli adayların yönetime seçilme uygulamasıdır.

 

Özgürlük dendiği zaman belki yönetimi seçme özgürlüğü denilebilir ama seçilen yönetim kafi çoğunlukta ise ve isterse Anayasayı da değiştirir ve özgürlükleride kısıtlayabilir.

Almanya'da Adolf Hitler demokrasi ile yani halkın çoğunluğu tarafından seçildi ve iktidara geldi ama sonra bütün özgürlükleri kısıtladı, kendi istediği özgürlükleri koydu. Burdan da anlaşıldığı gibi demokrasi özgürlük demek değildir. 2.ci dünya harbinden sonra bölünmüş olan Almanya'nın Doğu kısmı kendisine ''Demokratik Almanya'' adını verdi, halbuki tamamen komunizm ile yönetiliyordu.

 

Bugün dünyada demokrasi ile yönetilir gibi görünen birçok ülke var, bu ülkelerde de birçok özgürlükler var. Mesela Rusya Federasyonu. Türkiye'de olan özgürlükler orda da var ama seçimlere baktığınızda iki kişi, kendi aralarında gidip gelir üçüncü aday çıkmaz, çıksa da şansı yoktur.

Onun için demokrasiyi iyi uygulamak istiyorsak ne olduğunu bilmemiz gerekir.


İzlenme: 900
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR