DEMOKRASİ VE TARTIŞMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar demokrasi demeyelim ama demokratik hürriyet çok önemli bir faktör.  Eğer bir ülkede hürriyet ve demokrasi varsa o zaman mutlaka medeni tartışmalar olmalıdır. Meclis bunun için vardır.

 

Bir ailede bile anne babaya veya baba anneye birçok kararda danışmalı ve tartışarak en doğrusunu seçmelidir. Sadece baba ben iyi bilirim diye karar verirse bu genelde yanlış olur.  İnsan gibi tartışmak elbette eğitimle mümkün olur, eğitim olmayınca soğukkanlılığı kaybedip beyin yerine yumruklar konuşur. Bunu da sık sık görüyoruz.

Millet Meclisi ve halkın %100 ü tarafından seçilmiş Milletvekilleri demokratik hürriyetin en önemli parçasıdır, beynidir.

Orada tartışılır ve en doğru olana karar verilir. Meclis kavga etme yeri değildir, medenice ve memleket menfaatlerini en ön plana çıkartarak yapılacak tartışmaların ve çözümlerin yeridir.

Aksi halde ne sistemi çıkartırsanız çıkartın, beyin gücünüz yerine yumruk gücü devreye girdiği sürece ne demokrasi olur, ne de hürriyet.

Medeni ülkelerde bugün artık bir başka insana izinsiz dokunmanın bile cezası var, bırakın yumruk atmayı...

Referandum çırpınması ile Avrupa Birliğini maalesef karşımıza aldık, Avrupa Birliği de elinden geleni yavaş yavaş devreye sokuyor ve bazı mesajlar vermeye uğraşıyor.  Avrupa bizi aralarına almadı diye düşman ilan etmek ne kadar doğru olur?

Cumhurbaşkanı geçen televizyon reportajında bu sürtüşmenin sadece hükümetler arasında olduğunu başka şahısları ilgilendirmediğini söylemiş hatta Galatasaraylı Hollandalı futbolcu Wesley Sjneideri örnek göstermişti. Halbuki bu maalesef doğru değil. Sadece Almanya'da 3 milyona yakın vatandaşımız veya soydaşımız mevcut. Bunların tamamı öyle veya böyle Almanlara bağlı çalışıyorlar, ticaret yapanlar yine Almanlara vergi veriyorlar. Alman gazetelerinden ve televizyonlarından görüldüğü gibi çok büyük bir Türkiye düşmanlığı başlıyor. Bunun kısa zamanda bütün Avrupaya yayılacağıda kesin görünüyor.

Şimdi ne olacak 21.ci asırda Haçlı savaşlarına mı başlayacağız?  Bugün Avrupa Birliği Amerikanın nerede ise akrabası olmuş, Rusya arada menfaat kolluyor ve 190 Milyon Rusu nasıl doyururum diye düşünüyor.

Bizim kiminle dans ettiğimiz belli değil. 

Suriye dedik olmadı, onlarca Mehmetcik yabancı ülkede şehit oldu. Ekonomi hiç iyi gitmiyor, turistte her yıl 1.numarada olan Almanlarda hiç ümit yok.

O zaman sistem değiştirsek ne olacak, değiştirmesek ne olacak?

Düşman kazanmak an meselesidir ama dost kazanmak çok emek ister...


İzlenme: 964
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR