DEMOKRASİ VE DİYALOG‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Ortadoğu kaynamaya gerçekten başladı. Önce Suriye karıştı veya karıştırıldı. Aslında ben karıştırıldı demek istemiyorum, imkan vermeselerdi. Sonra Mısır başladı ve bu arada Türkiye'de Gezi Parkı adı altında kıpırdamaya başladı.

 

                Bu işler ne kadar sürer bilemeyiz ama kesileceğe benzemiyor. Türkiye'nin turist açısından büyük kayıpları olduğu söyleniyor ve doğru olduğuda gerçek. Diğer yandan Mısır'da bu ateş söner mi? Suriye durulur mu? Türkiye'de seçimlere kadar dayanabilir mi? Çok zor.

 

                Ortadoğu dendiği zaman tarih boyunca sürtüşmelere, kan akmalara sebep olmuş tamamen diyalogsuz bir genetikle karşılaşırsınız. Orada birde İsrail var. Koyu müslüman olan gruplar devamlı olarak İsraile düşmandır. İlk körfez savaşından beri her fırsatta İsrail ile dalaşmak isterler. Ancak Yahudiler bunu bildiği için dünyanın en modern silahları ile donanmışlardır, üstelik Atom bombalarıda var.

 

                Suudi Arabistan'da ise demokrasi hiç yok, onlara ses çıkaranda yok.  Demokrat olmaları istenilen diğer Ortadoğu ülkeleri demokrasiyi öğrenmemiş, öğretilmemiş, tarih boyu dikta ile yönetilmiş. Şimdi birdenbire demokrasi dendiğinde elbette büyük sıkıntılar çekiyorlar, çıplak kalıyorlar nasıl yapacaklarını bilmiyorlar ve kaos çıkıyor.  Rusya bile hala alışmış değil, büyük sıkıntılar çekiyor.

 

                Demokrasi'nin çekirdeği ve ana taşıyıcı duvarı diyalogtur, diyalog olmayınca demokrasi asla olmaz, olamaz. Dargınlık yönetimi değildir demokrasi, tam tersine barışıklık yönetimidir.

 

                Muhalefete veya iktidara çok kızsanız da, hiç sevmeseniz de, demokrasi uğruna konuşacaksınız, ara yol bulmaya çalışacaksınız. Demirel'in sözü bunun en iyi tarihi örneğidir ''Demokrasilerde çareler tükenmez''. evet öyledir, tükendiği zaman kavgalar ve ayaklanmalar başlar. Çareler ancak diyalog kurulduğunda tükenmez, diyalog kurulmadan sorunlar çözülemez.

 

                Bugün Ortadoğuda, Suriye, Mısır ve Türkiye'deki bütün direniş ve eylemler siyasilerin diyalog kuramadıklarından  kaynaklanmaktadır.

 

                Demokrasi'nin en önemli unsuru diyalog olmayınca kötü günlerin gelmeyeceğini kimse garanti edemez.


İzlenme: 981
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR