Demokrasi Nedir?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bir okuyucu yazmış, ''işyerimde bir karar alacağım zaman herkese tek tek sorarım sonra yine en son kararı ben karar veririm''. İşte bu demokrasi değildir, bunu anlatmaya çalışıyorum. Herkese sormak demokrasinin sadece ufak bir bölümüdür ama tamamı değildir, demokrasi denemez.  Siz seçim yapar ve herkese seçeceği siyasi partiyi sorarsınız ama sonra kendi kararınızı verip istediğiniz siyasi partiyi başa getirirseniz o demokrasi değildir, tam manası ile diktatörlüktür.

Sormak demokrasinin parçası ama sorduklarınızın verdiği cevapların çoğunluğunu kabul etmek ise demokrasinin tamamı sayılır. Yoksa son kararı yine ben veririm demek demokrasiye tam ters düşen bir harekettir.

Bu ve bu gibi demokratik olayların daha okullarda çocuklarımıza anlatılması ve öğretilmesi lazım. Doğu Anadoluya ne kadar yağmur düşmesini öğretmenin hiçbir manası yok.

Demokrasi dediğiniz zaman cevabı tektir, çoğunluğun verdiği karara uymak. Demokratik olarak yönetilen ülkelerde iktidar partilerini halkın çoğunluğu seçer. Seçimlerden sonra hiç kimse bu neticeyi kabul etmiyorum, son kararı ben veririm, benim istediğim parti iktidara gelecek diyemez, aksi halde demokrasiye darbe olur.

 

Milleti temsil eden Büyük Millet Meclisi azınlığı değil, çoğunluğu yasalar çıkartır ve bu yasalar herkes tarafından kabul edilmek zorundadır.

Dünyada müslüman ülkelerin Türkiye hariç tamamı henüz demokrasiyi öğrenmemiş ve tam manası ile tatbik edemezler.  Halkın çoğunluğunun seçtiği iktidarı kabullenemezler.  Okuyucumun yazmış olduğu gibi seçim yaparlar ama son kararı kendileri verir ve iktidarı tayin ederler, bu nedenlede para olmasına rağmen devamlı sorunları vardır.   ''Benim oyumla dağdaki çobanın oyu aynı mı?'' sorusu bunun açık ispatıdır, bu düşüncenin içinde ayırımcılık vardır.  Dağdaki çobanın oyu benimki kadar kıymetli değil sözü tamamen bir aşağılık duygusunun dışarıya vurmasıdır. Bu ülkeyi özgürlüğüne kavuşturan İstiklal harbinde bu çobanların babaları ve dedeleri kanlarını verdiler ve elbette onların oyları da en az bizimkiler kadar önemli.

Uzun lafın kısası, demokrasi çoğunluğun oylarına ve düşüncelerine saygı duymaktır.  


İzlenme: 969
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR