DEMOKRASİ KATLİAMI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

MHP kurultay topluyor 19 yıl aynı koltuğa yapışık bir yönetimi değiştirmek için. Keşke benzer kurumlar bunu örnek alsa. Buna çağdaş demokrasi dünyası "demokratik katliam" der. Bir liderin 19 yıl değişmeden aynı koltukta oturması. Bu lider bir siyasi parti başkanı olabilir veya herhangi başka bir dernek veya bir toplum lideri olabilir.  19 yıl aralıksız ...

Ve buna biz demokrasi diyoruz !!!  Nasıl bir demokrasi ise?

O zaman bu ülkenin gençliği ne zaman fırsat bulup lider olacaklar? Bir kişi 19 yıl, dile kolay aynı koltuğu işgal ederse?

Ne kadar başarılı olursa olsun, isterse harikalar yaratsın belki kendinden sonra gelecek bir genç çok daha başarılı olacak, kim aksini garanti edebilir?

MHP muhalif ! üyelerini tebrik etmemiz lazım. Korkmadan, medeni cesaret göstererek 19 yıl aynı koltukta oturan lideri değiştirmek için gayret ediyorlar. Üstelik kibarca, medenice. Bütün buna rağmen lider , "bu oyununuzu bozmazsam namerdim" diyor. Demokrasi adına inanılması çok zor bir durum.

Halbuki koltuğu terkedip efsane olarak saygın bir şekilde kalmayı kabul edemiyor...

Zaten demokratik katliam sözcüğü bunun için söyleniyor.

Uzun yıllar koltuğa yapışmış liderleri kaldırmak için acaba hep kaset mi gerekiyor?

En demokratiği yeni yapılacağı konuşulan Anayasaya bir madde koymak ve hiç kimsenin, kim ve nerede olursa olsun aynı koltukta 10 yıldan fazla oturmasını önlemek. 10 yıl ara verdikten sonra tekrar 10 yıl elbette oturabilir ama devamlı oturamaz şeklinde bir madde kanımca Başkanlık sistemi dahil herşeyi çözer.

Müslüman ülkelerin tarihte ve bugün dahi en büyük zayıflığı ve hatası koltuktan kalkamamak hastalığıdır. Bu yüzden tarihte sayısız fırsatlar kaybedilmiş, devletler devrilmiş, darbeler yapılmış, insanlar büyük eziyetler çekmişler. Hala hastalık eksiksiz devam ediyor.

Bunu çözmenin ve medeniyete ilk adımı atmanın tek şartı Anayasaya konacak belki de tarihin en önemli maddesindedir.

"Hiçbir makamda 10 yıldan fazla kalınamaz".

Bunu yaptığımız an bizim almamıza gerek kalmadan  ilim ve medeniyet kendi ayakları ile bize gelecektir.


İzlenme: 770
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR