DEĞİŞİM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar "değişim'in" eskiden de, bugün de, gelecekte de ne kadar hayati önem taşıdığını anlamamız bizi şüphesiz çok daha hızla her bakımdan ileri götürecektir.

Bugün ​330 Milyon nüfusu ve üstün teknolojisi ile ​ dünyanın süper gücü olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük avantajı budur. Amerika'da 15-20 senedir aynı yönetici koltuklarında oturan kişi sayısı tahminlerinizin çok altında belki de hiç yoktur.

Hemen bir de müslüman ülkelere bakarsanız tam tersini görürsünüz.

Amerika bunu Başkan seçim yasasında hiçbir şart altında aynı kişinin 2 defa 4 yıldan fazla Başkan olamayacağını kabul etmiştir.

Bunun manası ​4 yılda bir seçilmesi halinde ​ en fazla ​2 defa aynı Başkan seçilebilecek ondan sonra tüm kadro değişecektir.  ​

Avrupa'da buna benzer ​,  hiçbir kamu yetkilisi uzun süre aynı makamda oturamaz, mutlaka değişime uğrar.  ​ Zaten 4 yılda bir defa yapılan Genel seçimler de aslında bunun içindir, yani değişim içindir, yoksa 20-30 senede bir yapılırdı.​

Bizde ise bunun en güzel örneği Türk Silahlı Kuvvetleridir ve her devirde en iyi işleyen kurum olarak toplum tarafından kabul görür.

Değişim yenilik ve canlılık getirir, ileriye götürür.  Bir toplumun yükselmesi için değişim mutlaka şarttır.

Örneğin eski komunizmde  değişimden korkulurdu çünkü yeni gelecek olanın kuralları değiştirebileceği düşünülürdü ama korkunun ecele faydası olmadığı ​ sadece 73 yılda​ anlaşıldı.  Müslümanlıkta ise ​genel eğitimin düşük olması nedeniyle maalesef ​ henüz bu anlaşılamadı, yönetici koltuğuna oturan bir daha kalkmıyor.

Etraftaki yalakalar zaten değişime karşı çünkü değişimle kendi koltuklarını kaybetmek istemiyorlar.

Bu nedenle de müslüman alemi batı medeniyetini yakalayıp geçemiyor ve kendi içinde ​hala ​ değişimin kavgasını yapıyor.

Bugün Suriye, Afganistan, Libya, Irak bunun en bariz örneği. Eğer baştakiler değişime müsaade etselerdi ve çekilselerdi hem saygın olacaklar, hem de ülkeleri daha güçlü, daha modern olacaktı, şimdi ise ö ​ldüler, ​ perişan oldular.

Medeniyet için değişim olmazsa olmazdır, buna karşı durmak ise herşeyden önce o ülkenin geleceğini tehlikeye atar.


İzlenme: 360
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR