DEĞİŞİM TÜRKİYE'Yİ UÇURUR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bakınız Avrupa Birliğinin en yetkili ağzı diyor ki, ''Türkiye birçok Üniversite açtı aynı zamanda Avrupa'nın en genç nüfusu, ama yaşlılar koltukları bırakmadığı için çok büyük bir işsiz ordusu var. Vizeleri kaldırdığımız an bunlar Avrupa'ya akın edeceklerdir''.

Bu söz bence de en doğru sözlerden rakipsiz birincisi ve aynen katılıyorum. Türkiye'yi AB'ye almamalarının Müslümanlıkla hiç alakası yok, yüzbinlerce  Müslüman Türkleri AB vatandaşlığına aldılar ve alıyorlar.

Türkiye'yi almamalarının en büyük ve en etkili sebebi, ne derseniz deyin insanların aynı makamda uzun süre çalışmalarıdır.

Ekonominin durumu bile buna bağlı.

Adam koltuğa oturuyor, kalkmıyor. 20 senedir Başkan ve bir dönem daha seçilmek istiyor.  Bazıları da var madde bağımlısı gibi kulübe aşık ve bedava Başkan oluyor.

 

Sadece örnek olarak vermek gerekirse, seçilmiş Cumhurbaşkanları yaptıkları görev için devletten maaş alırken, Milyonlarca Euro ile oynayan Kulüp Başkanları yıllar boyunca tek kuruş maaş almıyor ve devamlı aynı makamda oturmak istiyor, kalkamıyor.

Bu Türkiye'yi bitiriyor. Gençlerin okuma zevkini engelliyor, yenilik ve değişimi önlüyor, dış ülkelerde iş aratıyor.

Bunun için yapılacak en doğru iş rotasyon veya vergi sisteminde değişiklik olabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri bunu uzun yıllardır en başarılı şekilde yapıyor. Devlette bal gibi yapabilir.

Özel sektör için ise Almanya örneği vergi konabilir. 10 yılın üstünde aynı makamdan kalkmayan birinden diğerlerine göre en az 3 misli vergi alınırsa iş çözülebilir. O vergilerle gençlere iş imkanı doğar.

Belediye Başkanı 15-20 sene aynı makamda oturursa bu Komunizme benzer, ne motivasyon kalır, ne değişim. Bu da yine Hükümetin elinde.

Bu tip olayları 10 yıl ile kısıtlarsın 4 yıl ara verdikten sonra tekrar aday olabilir.

Bu şekilde Türkiye gençleşir, yenilenir ve çok daha iyi bir kulvara geçer herşeyden önce değişim olur.

Değişim de Türkiye'yi uçurur. 

Marifet Atatürk'ün söylemiş olduğu gibi kendi gençlerine güvenebilmektir...

 


İzlenme: 217
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR