Cumhuriyet ve Bayramı

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben Laik Cumhuriyeti tarihe altın harflerle isimleri kazınan Atalarımızın bıraktığı miras olarak görürüm. Onu ileri götürmeye gönülden evet ama onu değiştirmeye ise gönülden hayır derim.

Türkü, Kürdü, Alevisi, Sunnisi hepsi canlarını verdiler, Çanakkaleye gittinizse görürsünüz, onların mirasıdır bu ülke ve rejimi. Çünkü ülkeyi olduğu gibi rejimini de laik Cumhuriyet olarak onlar seçtiler, biz seçmedik. Şimdi bize ve bizlerden sonrakilere düşen en önemli ve kutsal görev bu mirası aynen korumaktır.

Biz ne yapıyoruz? Çok sık birbirimizle kavga ediyoruz, sanki omuz omuza bu ülke için çarpışıp şehit düşenlerin torunları olduğumuzu unutup onları utandırıyoruz.

 

Kendi içimizde sürtüşmeyle bu kutsal emaneti, üstelik herkesin gözü kaldığı vatanı nasıl koruyabiliriz? Bunu hiç düşünmüyoruz, aynı mirasyediler gibi.

Allah ile kul arasında olması gereken dinimizi  nerede ise sokaklara döküp din ticareti yapanlar hergün çoğalıyor.

1980 den evvel bu sefer sağ ve sol arasında öldürücü kavgalar, çatışmalarla hergün gençler ölüyordu 12 Eylül'de Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiyeyi bölünmekten kurtardı. O günleri yaşayanlar çok iyi bilecektir. Zaten Kenan Evren'in halk oylaması ile Cumhurbaşkanı seçilmesi yaklaşık %93, Türkiye Cumhuriyet tarihinde olmamış bir çoğunluk. Bu da halkın ne kadar bıktığını gösteriyor zaten.

Şimdi halk yine 1980 öncesi gibi bölünüyor. Bir tarafta PKK'yı destekleyen Kürt vatandaşlar, diğer tarafta AKP ve Muhalefet olarak bakıldığında Türkiye sanki kafa olarak üçe bölünmüş durumda.

Halbuki hepsi bu güzel ülkenin mirasçıları. Elbirliği ile çağdaş batı medeniyetini yakalamak yerine birbirleri ile çekişiyor, dövüşüp, vuruşuyor.

Diğer taraftan hiç gereksiz yere Suriye hududunu açmış 2,5 Milyon Suriyeliyi almışız. Onları kurtarmak için mi, yoksa AB'ye gitmelerini kolaylaştırıp AB'ye baskı yapmak için mi?

Elele verip çalışacağımıza nelerle uğraşıyoruz...

Atalarımızın kurduğu Cumhuriyetin 92.ci yılının dostluk ve kardeşlik içinde kutlanmasını diliyorum.  


İzlenme: 801
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR