Cumhuriyet Bayramı

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben kendimi bildim bileli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanır. Tanklar, askerler, okullar İstanbul'da Taksim'e giderler ve orada geçit yapılır, halk izler ve dönerlerdi. Tüm işyerleri ve devlet daireleri kapalı olurdu. Cumhuriyet Bayramı Türkiyenin 1. Numaralı Bayram günü idi.  Bütün öğrenciler ellerinde bir tarafında Atatürk'ün resmi, diğer tarafında Türk bayrağı olan kağıttan bayraklarla muhteşem bir manzara oluştururlardı.

Cumhuriyet Bayramı Türk Milleti için gerçekten büyük bir vefa ile kutlanacak en büyük bayramdır.  Kafaların ileri gidememesi nedeni

ile batan Osmanlı'dan toprakların bir kısmı kurtarılıp yeni bir devlet kurulmuştur. Bu hiçte küçümsenecek bir şey değil, kurulmasa idi acaba ne olurdu diye de düşünmek gerekir. Bugün var olurmu idik?

Bir gurup "Atatürk'ü putlaştırmayalım" diye bir felsefe ileri sürüyor, bence tamamen yanlış.  Anamızı babamızı, dedemizi nasıl mezarları ile, evlerimizdeki resimleri ile yaşatıyorsak Atatürk ve Cumhuriyeti'de aynı şekilde yaşatmalıyız.  Bizlere bu cennet vatanı hediye eden atalarımızı putlaştırmayalım diye onları unutalım gelecek nesillere unutturalım mı?  Evet başka birçok Avrupa ülkesi buna benzer şeyler yapmıyor doğrudur, ama onlar kendileri icatlar, yenilikler yapıyor eskileri aratmıyor. Biz ise onların icatlarına para verip alıyoruz. İşte milyonlarca cep telefonları. Biz neyi icat ediyoruz da atalarımızın yaptıklarını unutalım? Birbirimize gülümsemeyi bile çok görüyoruz.

Hristiyan dini defalarca modernize edilmiş, bugün dahi bir Papa katoliklerin ruhani lideri. Müslümanlarda bu yok. Halife adı alan tüm Osmanlı Padişahları hristiyan anneden doğmuşlar ve bir tanesi hacı bile olmamış. Bugünkü Müslüman kuralları yaklaşık  1500 yıl evvelden kalma. 

Bugün Türkiye belki de üç ayrı mantık ve görüşe ayrılmış durumda. 1. Atatürk devrimlerine gönül vermiş olanlar, 2. Dine bağlı olup her yerde dinin gerektirdiklerini toplumda yapmak isteyenler, 3. Kürtler.

Bu üç ayrı gurup bir gerçek. Zaten siyasi partilerden bu gerçek çok açık ortada. En önemli soru bu üç ayrı gurubun nasıl birleştirilebileceğidir. Bunun da tek yolu Cumhuriyettir.  Cumhuriyet olmasaydı ne kürtler olurdu ne de diğerleri.

Bu da hepsinden daha önemli bir gerçek...


İzlenme: 1433
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR