CUMHURBAŞKANINA HAKARET

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dünyanın hiçbir ülkesinde Cumhurbaşkanına sözlü veya yazılı hatta karikatürlerle hakarete müsaade edilmez.

Birçoğunda bizdeki gibi para cezaları da kesilmez, hemen tutuklanır.

Cumhurbaşkanını eleştirmek elbette hürriyet ve demokraside mümkündür ama sınırlarını çok iyi belirlemek gerekir.

Cumhurbaşkan​ı​ bir ülkenin çoğunluğu tarafından belli bir süre için lider olarak seçilmiş bir kişidir. Bu kişiye saygı duymak, kim olursanız olun, herşeyden önce bu ülkeye karşı saygıdır. 

Bazı ülkeler var ki, Cumhurbaşkanı emekli olduktan sonra bile hakaret etmek yasaktır...

Şahsen Cumhurbaşkanına hakaret etmenin, kimin tarafından olursa olsun, uygun olmadığına ve cezalandırılması gerektiğine inanıyorum.  Karikatür çizerek alay etmek veya küçük düşürmekte aşağılayıcı bir harekettir ve ceza gerektirir.

Muhalefet Partilerinin, herhangi bir kişinin veya bir topluluğun ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına yazılı veya sözlü hakaret etmeye hakkı yoktur ve olmamalıdır.

Hani eskiler söylerdi, "burası dingo'nun ahırı mı ​'' diye

Cumhurbaşkanını seversiniz veya sevmezsiniz, o sizin şahsi tercihinizdir ama bir ülke halkının seçtiği Cumhurbaşkanına hakaret edemezsiniz. Ona edilen hakaret ülkeye edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı bir makamdır ve bu makama halkın çoğunluğu tarafından seçilen kim olursa olsun saygı duyulması gerekir.

Daha 1940'lı yıllarda ilkokulda öğretmenlerimiz öğretmişlerdi, Cumhurbaşkanına, Cenazeye, Ambulansa ve İtfaiyeye yol vereceksin, onların heryerde üstünlüğü vardır". 

Eğer bunlara saygı duymazsan, neye duyacaksın?

Herşeyden önce bir aynaya bakıp, yanlış tutucu kafa yapısı nedeni ile zamana uydurulamamış mantık yüzünden 40 yıldır muhalefette olanların önce kendilerine hakaret etmeleri gerekmez mi?

Demokrasi ve kişisel hürriyetlerin ifradına kaçmayalım, kendimize yapılmasını istemediklerimizi başkalarına da yapılmasına müsaade etmemeliyiz.


İzlenme: 235
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR