CUMHURBAŞKANI TRUMP İLE BULUŞURKEN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Mayıs ayı ortalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerika'ya Başkan Trump ile konuşmaya gidecek. Bildiğiniz gibi Amerika Başkanı dünyanın ve Amerika'nın durumuna göre dost ülkelerin Cumhurbaşkanları ile görüşmeler yapıyor. Şimdiye kadar ilk İngiltere ve İsrail ile konuşmuştu, sonra sırası ile Japonya, Almanya devam etti. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan Mayıs'ta Trump ile Amerika'da buluşacak ve sanırım çok önemli konuşmalar yapacak.

Yine kuvvetle tahmin ediyorum ki Amerika ile ilgilenen uzmanlar Sayın Cumhurbaşkanına  bazı özel durumlar hakkında bilgi vermişlerdir.

 

Örneğin Başkan Trump'un en güvendiği kişi olan kızı İvanka'nın eşi Jared Kuschner Yahudi asıllıdır ve bir süre önce İvanka da Yahudi dinine geçmiştir.

Bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan bilmek zorundadır, aksi halde istemeyerekte olsa İsrail aleyhine söylenebilecek bazı kelimeler araya soğukluk sokabilir ki şu an Türkiye'nin en son istediği şeydir.

Herkesin bildiği gibi ve tartışmasız Yahudi asıllı bazı kişilerin Amerikan siyasetinde çok önemli rol oynadıkları bir gerçektir. O zaman Amerika ile herhangi bir şekilde konuşurken mutlaka buna dikkat edilmesi ülke menfaatleri açısından çok önemlidir.

Başkan Trump Türkiye lehine bir tavır sergiler mi derseniz, bana göre hiç şüphesiz Nato ortağı bir ülke Cumhurbaşkanı ile konuşurken gayet dostça ve samimi davranacağı olağandır.  Ancak Avrupa Birliğinin çeşitli organlarının Başkan Trump üzerinde nasıl bir etki yaptığını bilemeyiz.  Örneğin şu an Trump'un kızı Ivanka Berlin'de ve G20 Kadınlar Konferansında Almanya Başbakanı Merkel ile birlikte bulunuyor.

Yani Amerika Başkanı'nın Türkiye'de neler oluyor veya oldu diye bir sorunu olamaz çünkü Amerikan Dışişleri Bakanlığının Türkiye bölümü kendisine tüm detayları ile bilgileri verecektir.

Şahsi kanaatime göre konuşmalar Suriye ağırlıklı geçecek Amerika Başkanı Amerika'nın yaptığı projeleri anlatacak ve bunların Türkiye tarafından kabul edilmesini ve gereğinin yapılmasını isteyecektir. Bu arada Avrupa Birliği adaylığından da ayrılmama ve gerekenlerin biran evvel yapılması tavsiyelerinde bulunacaktır.

Zarrap ve Halk Bankası Genel Müdür yardımcısı ile ilgili olarak tam bağımsız Amerikan Mahkemeleri karar vereceğinden Amerikan Başkanı'nın bu konuda karar verme veya mahkemeleri etkileme hakkı yoktur, sadece duydukları ile şahsi düşüncelerini dile getirebilir..

Daha başka önemli bir konuşma olacağı zaten Amerikan basını tarafından da beklenmiyor.


İzlenme: 483
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR