CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Atatürk'ün ülkesinde en önemli faktörlerin başında onun koltuğuna oturacak kişinin önce yaşı gelir, çünkü ihtiyar yöneticilerin batırdığı bu ülke 41 yaşında genç bir kahraman tarafından kurtarılmış, kurulmuş ve gençliğe emanet edilmiştir.

Cumhurbaşkanı adaylarına şöyle bir bakalım. 

Muharrem İnce 54 yaşında, Meral Akşener 62 yaşında, Tayyip Erdoğan 64 yaşında, Temel Karamollaoğlu 77 yaşında, Selahattin Demirtaş (tutuklu)  45 yaşında, Doğu Perinçek 76 yaşında...  

Bu sefer favoriler 54 ve 64 yaşında...

Şöyle bir hatırlayın bundan evvelki CHP Cumhurbaşkanı adayı Sayın İhsanoğlu 1943 doğumlu yani şu anda 75 yaşında.  Cumhurbaşkanı adayı olduğu zaman ise 72 yaşındaydı. 

Bir kere daha çok açıkça görüyoruz ki, siyasi partilerin bazıları ihtiyarların kontrolünde. Parti içi demokrasiyi tamamen yok edip kendi ve ekibi ile tam askeri düzen kurulmuş. Biraz direnen olursa hemen ihraç ediyorlar...

Muharrem beyi Cumhurbaşkanı adayı olarak dinlediğim zaman bayağı güven veriyor, bunu inkar edemeyiz. Muharrem bey'de fevkalade üst düzeyde medeni cesaret var, zaten olmasaydı CHP gibi,  parti içi olmayan demokrasi ve kendisini yöneten ekibi ile tek adam durumunda olan Genel Başkana karşı iki defa aday olamazdı.  Korkardı, geri adım atardı.

Yaptığı her babayiğidin harcı değil.

Bunu ilk defa merhum Bülent Ecevit  İsmet Paşa'ya karşı yapmıştı ve İsmet Paşa kurucusu olduğu CHP den istifa etmiş bir daha da dönmemişti... Daha sonra merhum Ecevit de CHP’den istifa ederek DSP'yi kurdu.

Sosyal Demokratların efsane lideri Alman Willi Brandt, "Kurucunun kurduğu kurum onun evladı gibidir, eğer istifa ediyorsa anlayın ki kötülerin eline geçmiştir..." demiş ve bu söz dünyanın çeşitli yerlerinde atasözü şeklinde kabul edilmiştir.

Muharrem İnce'nin konuşmalarını tamamen tarafsız olarak dinliyorum, açık söyleyeyim yapıcı ve etkileyici olarak görüyorum. Zaten bağımsız ve tarafsız Avrupa araştırma kurumları İnce'ye ciddi şans veriyorlar.

Bu gerçekten cesur lise hocası, Cumhurbaşkanı seçilirse, başta Partisi olmak üzere kimsenin esiri olmayacağı ve işini en iyi şekilde yapacağı görülüyor.

Söylediği şeyler tamamen mantıklı ve hayal konusu değil. Diğer yandan CHP'nin seçim bildirgesini de her seçimi kaybetmiş Kılıçtaroğlu yerine Muharrem İnce okusaydı çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Burada bir kere daha gözlüksüz olarak görüyoruz ki, Muharrem İnce gibi 50'li yaşlarda iyi yetişmiş insanlara Türkiye'nin ihtiyacı modern teknolojiye yabancı kalmış 70'lik ve 80'lik dedelerden çok çok daha fazla.

Kanımca seçimde Muharrem İnce kazanırsa ilk veya ikinci işi CHP içinde bazı büyük değişiklikler yapacağıdır. Çok uzun yıllar sonra gelen büyük zafer olacaktır.  Karakter itibarı ile Muharrem bey demokrat bir yapıya sahip, aynı zamanda fizik öğretmeni oluşu nedeni ile teknolojiye büyük ilgi ve sempatisi var. Bugün dünyanın lideri teknolojidir. Herkesin elindeki telefonlara bakacak olursanız zaten bunu hemen görmek mümkün.

Demokrasi'nin ne olduğunu hiç bilmeyenler hatta hiç duymamış olanlar ile bilenler arasında geçecek bu seçim müsabakasında tahminler ne olursa olsun, neticeler ancak seçim akşamı belli olacaktır...


İzlenme: 608
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR