CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye 2019 yılındaki seçimlere yeni bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmak için kafa yoruyor. Bir taraftan Recep Tayyip Erdoğan var ve diğer tarafta referandumda  %48 oy aldık diye birleşen muhalefet seçim kazanabilecek bir aday arıyor.

Aslında hiç yanlış değil, ama geç kaldılar bunu çok daha evvel yapmaları lazımdı ama beklediler. Eğer beklemeselerdi referandumu dahi tersine döndürebilirler ve Hayır oyu daha fazla çıkabilirdi. Ama nedense hiç anlaşılamayan bir görüş ve anlayışla yapmadılar.

Birçoklarının söylediği gibi Kemal Kılıçdaroğlu ve Deniz Baykal sıralarını savdılar. Siyasette tamamen başarısız oldular, onları tekrar ortaya sürmek büyük yanlıştır.

Bazı basın kuruluşları, bazı isimler ortaya atıyor.

En doğru sözü bugün köşesinde Yılmaz Özdil yazmış. ''Türkiye'nin başarısız olduğunda istifa edecek bir Cumhurbaşkanı veya Parti Başkanı adaya ihtiyacı var'' demiş. Bunun altına inanın bütün Türkiye imza atar. Koltuklara yapışma herkesi bezdirdi, soğuttu.

Söylenen isimler arasında Sayın İlker Başbuğ yaşlıdır, bana göre Cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin genç ve faal biri olması gerekir. Bundan evvelki seçimde Ekmeleddin bey diye öne çıktılar ama hiç şansları olmadığını herhalde hala görememiş olmalılar.

Yeni Cumhurbaşkanı adayı genç olmalı. Ben Bülent Arınç veya Abdullah Gül'ün aday olacaklarına kesinlikle inanmıyorum, kaldı ki olsalar bile kazanma şansları sıfır denilecek kadar az.

Ali Koç hem karakter, hem yaş olarak en ideali olabilirdi ama ailesi kesinlikle siyasete girmesine izin vermeyecektir ve ben sıfır ihtimal görüyorum.

Prof. Dr. Aziz Sancar bir ilim adamı ve Amerika'da yerleşik. Muhtemelen şu an Cumhurbaşkanı maaşından daha fazla maaş alıyor onu bırakıp buraya döneceğine hiç ihtimal vermiyorum, dönse bile uzun yıllar Amerika'da yaşadığı için siyasette çok acemilik çeker ve başarılı olamaz.

Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı adayı gösterişli, konuşmasını çok iyi bilen ve gerektiğinde Anadolu'da külhanbeyi tavrını takınabilecek bir üsluba sahip olmalıdır. Anadolu bunu seviyor, kibar konuşanlardan hoşlanmıyor bunu yıllardır görüyoruz.   Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal bunlar çok efendi, kibar insanlar ancak Anadolu'nun oyunu almak bakımından hiç şansları yok diyebilirim.

Aziz Yıldırımı ben hiç saymıyorum çünkü tesadüfen seçilirse bir daha koltuğu Fenerbahçede olduğu gibi kimseye vermez.

Muharrem İnce yine yukardaki isimler arasında en uygunu. Siyaseti biliyor, işin içinde, hazırcevap ve kendini biraz daha geliştirirse bir şans tanınmalı. Bence Muharrem İnce'nin Baykal ve Kılıçtaroğlu'dan daha az başarılı olacağını hiç tahmin etmem.

80 Milyonluk Türkiye'de Cumhurbaşkanı seçilecek Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a karşı bir aday yok mudur? Elbette vardır hem de birden çok daha fazla vardır ama bulup bulmamak Parti Yönetiminin elinde çünkü kendileri koltukları bırakmadan iş bitirmek isteyenler demokraside en tehlikeli unsurlardır. Bugüne kadar da CHP yi başarıdan uzaklaştıran en önemli faktör budur.

Aslına bakarsanız ve Türkiye'nin gerçek ve örnek bir demokrasi ülkesi olmasını isterseniz Anayasa'ya ''hiç kimse aynı makamda 10 yıldan fazla bulunamaz'' şartını koyacaksınız. O zaman koltuklara yapışmış olanlar kalkmak zorunda kalacak, gençlerin önü açılacak ve Türkiye gerçekten uçacaktır.

Kim bilir ne cevherler var ülkemizde ama bilmiyoruz, tanımıyoruz çünkü etrafına yalakaları toplayıp makamlara ve koltuklara çöreklenip kalkmamak için hertürlü takla atan o kadar çok insan var ki...

Recep Tayyip Erdoğanı da AKP bulmadı, çok genç birisi olarak o AKP yi kendisi buldu ve kurarak başına geçti, çünkü o zamanda Erbakan koltuğu gençlere bırakmıyordu.

Maalesef Türklerin büyük zaafı kendi yetiştirdikleri gençlerine güvenmemeleridir. Güvenselerdi bu kadar koltuk ve makamlara yapışıp kalmazlardı.


İzlenme: 976
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR