Çifte Vatandaşlık

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'da Genel Seçimlerin neticesi yine koalisyon. Başbakan Dr. Merkel en fazla oyu aldı ama tek başına iktidar olmaya yetmiyor. Eski koalisyon ortakları Liberaller barajı geçemediler, Yeşiller ve diğer solcularla koalisyon yapmak istemediğinden yine Sosyal Demokratlarla yapacak ancak Sosyal Demokratların seçimlerden evvel ilan ettiği önemli bir şartı var Çifte Vatandaşlığın kabul edilmesi. Dr. Merkel ve partisi ise bunu istemiyor.

Almanya ve Avrupa Birliği Türklerle çifte vatandaşlık istemiyor.  Bulunduğu ülke vatandaşlığına hak kazanmış bir Türk evvela Konsolosluktan Türk vatandaşlığından çıkmıştır yazısı alındıktan sonra müracaat edebiliyor, aksi halde müracaat edemiyor.

Türk vatandaşlığından çıktıktan ve Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşlığına geçtikten sonra kişi tekrar Türk vatandaşlığına müracaat edip geçebiliyor Türk kanunları buna müsait. Bu durumda çifte vatandaş oluyor. Avrupa Birliği ülkeleri ise "bu durumda olanları vatandaşlıktan atarım" diyor ve yakaladıklarını atıyor.

Türk kanunlarının ise Avrupayı bilmeden ve iyi tanımadan yapılmış olduğu çok açık. Vukuatlı nüfus örneği adı altında Nüfus Müdürlüklerinden alınan bir belge var, bu belgede kişinin çifte vatandaş olup olmadığı yazıyor.  Diğer yandan bütün bunlara rağmen Türk kanunları tekrar Türk vatandaşı olmamış ve Avrupa Birliği vatandaşı kalmış olan Türk asıllılara da Türkiye'de çalışan yabancılar gibi gümrüksüz otomobil getirip kullanma hakkı veriyor.  Yani, Türk asıllı biri  veya çifte vatandaş  Almanyada emekli olmuş, Türkiye'ye yerleşecek arabasını sadece en fazla 24 ay Türkiye'de tutabiliyor. Ya da gümrük, fon ne varsa, büyük paralar verip ithal ediyor. 

Diğer yandan Türk vatandaşlığına geçmemiş bir Türk asıllı Alman ise  Türkiye'de bir işyeri buluyor vergisini, sigortasını cepten ödüyor ve istediği otomobili Gümrük plakası ile Türkiyeye getirip çalıştığı ! sürece kullanabiliyor. Ne gümrük, ne de fon ödüyor.

Bu kanun çifte vatandaşlar için geçerli değil, sadece yabancılar için ve Türk vatandaşlığından çıkıp Türkiye'de kendisini bir yerde çalışır gösterenler için geçerli.

O zaman emekli olup Türkiyeye döneceklerin Türk vatandaşlığından çıkıp, bir işyeri bulup sigorta ve vergisini cepten ödeyip istediği otomobili gümrüksüz ve fonsuz getirip Gümrük plakası ile Türkiyede kullanabiliyor.

Yani Türk olanın pamuk eller cebe, olmayan bedava....İşte Avrupa ile görünmez farkta bu zaten...


İzlenme: 960
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR