CHP'NİN TARİHİ ŞANSI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar  Avrupa ve Amerikan basını önümüzdeki Yerel Seçimlerde son olaylardan sonra CHP'nin şansını belkide son 50 yıldır olmadık şekilde arttığını iddia ediyor.  AKP ve Başbakan'ın ellerinde olan büyük farkı tamamen yanlış politika ile kaybettiklerini yazmış.

 Son olaylar, yakalanan silah dolu TIR'lar, Aziz Yıldırım'ın cezasının seçimlerden evvel onaylanması, Bakanların çocuklarının tutuklanmaları, çok sayıda Polis ve Savcıların tayinleri, Gülen ve Dersane krizi ile HSYK'nın Adalet Bakanına bağlanması gibi birçok şey AKP ve Başbakanın aleyhine olduğu iddiasında. Durupdururken birdenbire fevri bazı hareket ve kararlarla yumuşak geçiş yapmak varken sert konuşmalarla ibre CHP'den yana geçtiğini yazmışlar.  Halbuki biraz tecrübe ve soğukkanlılıkla politikada bu krizlerin çok kolay ve hiç kayıp vermeden atlatılabileceğini de eklemişler.

Bu düşünceye katılmamak elde değil ancak yinede 31 Mart sabahını beklemek gerekir. Eğer batı basını haklı çıkarsa o zaman Türkiye'de dengelerde hatırı sayılır bazı değişiklikler olacağı kesin.  Bütün bunları varsayarsak dahi CHP kadrosunun ülkeyi yönetebilecek donanımda olup olmadığı ise ayrı bir konu.

Politika'da en önemli gerçek hiçbir şeyin zorla ve tekme-yumrukla olmayacağı, o zaman birçok şeyin geri tepeceğidir. Yani Meclis'te tekme yumruk kavga etmenin hiçbir şeye faydası olamaz, kimseyi korkutmak olamaz, tam tersi izleyen seçmenleri uzaklaştırır ve bir siyasi partiye yapılabilecek en kötü şeydir. Bunu bilmek için demokrasiyi doğru uygulayan ülkelere bakmak yeterlidir.   Milletvekili Kamer Genç her defasında mağdur olabilmek için emek vermektedir çünkü halk herzaman mağdurun tarafındadır.

Ortada seçmeni doğrudan düşündüren ve karar vermeye zorlayan önce iki eski Bakan çocuğunun mahkeme kararı ile tutuklanması olayı sonra bunun hemen akabinde HSYK'nın Adalet bakanına bağlanması ve seçimlere beş kala Türkiye'de büyük miktar taraftarı olan Fenerbahçe Kulübü Başkanı'nın şike kararının Yargıtay tarafından onaylanması var. Bunların ayrı ayrı hepsinin Türk halkının büyük kısmını memnun etmediği bir gerçek.  Ancak yazımın başında da belirttiğim gibi kesin karar 31 Mart günüdür.

Hanya'mı, Konya'mı herkes 31 Mart sabahı anlayacak ve Türkiye yoluna öyle veya böyle devam edecek.


İzlenme: 830
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR