MANŞET

CHP ve SİYASET‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar CHP'de değişen hiçbir şey yok, herzaman yazdığımız ve söylediğimiz gibi. Asıl hayretler içinde bırakan bu siyasi denilen partinin bugün ülkemizde Anamuhalefet partisi olması. İktidar partisi için sanki piyango...

 

                Şöyle bir geriye gidiyorum. İnönü zamanında başladı bu parti içi sürtüşmeler. Sonra Ecevit geldi veya getirildi sürtüşmeler dahada ağırlaştı, taa partinin Atatürk ile birlikte kurucusu İnönü Partiden istifa edene kadar. İnönü vefat ettiği zaman kendi kurduğu CHP üyesi değildi, artık siz düşünün.

 

                Daha sonra Ecevit'te başedemedi bu sürtüşmelerle ve kendiside istifa edip DSP'yi kurdu ve koalisyon ile Başbakan seçildi. Vefat ettiği zaman o da CHP üyesi değildi.

 

                Bir süre Deniz Baykal sürtüşmelerin içinde boğuldu, seçimlerde barajı dahi aşamadı, küme düştü. Sonra biraz kıpırdadı ve sürtüşmeler hemen başladı ve sonunda kaset çıktı ve gitti.

 

                Kemal Kılıçdaroğlu isimli eski SSK Genel Müdürü çok iyi ve namuslu bir insan olduğu biliniyor, cacık yapsın diye onu getirdiler Genel Başkanlığa. Kılıçdaroğlu insan olarak mükemmel ama siyasette bu asla iyi bir lider demek değildir. Siyasette liderlik çok başka şey, CHP esasında bunu anlamış değil, belki anlasa tüm sorunları çözecek.   Böyle bir lider bulunamadığı için veya bulunupta  karşı çıkılıp lider olamadığı için cacık yapılamıyor ve sürtüşmeler devam ediyor, dolayısı ile CHP aşınıyor, eskiyor, yıpranıyor.  Tüm seçim neticeleri tabak gibi ortada ama dikkate alan yok, değişiklik yapan yok, yenilik hiç yok.

 

                CHP kendikendini yiyor, bu durumda daha fazla oy kaybına uğrayacak. MHP ise zaten uğrayacağı kadar uğradı.

 

                Herzaman yazdığım gibi Türkiye'nin çok iyi bir lideri olan Anamuhalefete ihtiyacı var. Sosyal demokrat ama herkesin saydığı aynı zamanda birazda çekindiği lideri olan bir partiye acil ihtiyaç var.

                Liderden izinsiz çıkıpta Meclis kürsüsünden kimsenin atıp tutamayacağı, dedikodu ve kulis yapamayacağı, herzaman önplanda olan bir lidere büyük ihtiyaç var. 

Böyle bir lider bulunamadığı sürece CHP'nin oylarının yükselmekten çok düşeceğide kaçınılmaz bir gerçek.

                 CHP'de cacık ancak öyle bir lider tarafından yapılabilecektir.

 

                Bu durum acil değişmez, devam ederse CHP seçimlerde Muğla ve İzmir dahil olmak üzere hezimete bile uğrayabilir.


İzlenme: 812
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR