BÜYÜK TRAFİK SORUNU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün Türkiye'de terör sorunundan bile daha büyük sorun trafik sorunudur. İstanbula bir göz attığınızda defalarca gün içinde cankurtaran (ambulans) arabaların siren çalarak trafikte beklediklerini görürüyoruz. İçinde belki hasta/yaralı hayatını kaybediyor, hergün belki onlarca.

 Boğaza 3.cü köprü yapılıyormuş, dünyanın en geniş köprüsü olacakmış, bu da güzel ama hani kıçımızda don yok ama kürkle gideriz gezmeye derler. Yapılan köprülerin trafiğe faydası oldu mu? Bunun da olmayacak. Siz İstanbul boğazını baştan aşağı köprü yapsanız yine en ufak bir değişiklik olmayacaktır çünkü sürücülerde disiplin yok verilmemiş, öğretilmemiş.

 

Milyar dolarlar harcanıyor köprü yapılıyor, sonra halk bu köprüyü kullandıkça para ödeyecek ve neticede bir gün borç bitecek ve kara geçilecek, buna söylenecek birşey yok ama trafik düzelecek dendiği zaman doğru değil, çünkü düzelmeyecek.

 

Halk , ambulansın insan beynini altüst eden sirenine bile alışmış, şeyini kıpırdatmayan bir halk varken ne köprüsünden bahsediyorsunuz?

 

Adam direksiyona oturmuş, küçük dağları ben yarattım diyor, aşağılık kompleksi hertarafını sarmış, bu düşünce tarzı ile neyi ve nasıl düzelteceksiniz?

İşte İstanbul Metrosu, hergün tıklım tıklım dolu, neyi hafifletti?

 

Türkiyenin her tarafında trafik bir terördür hatta terörden daha büyük tehlikedir. İnanmıyorsaız her yıl kaç insan öldüğünü ve yaralandığına bakınız ve bugünkü terörle kıyaslayınız, hiç şüpheniz olmasın terörden daha fazladır.  Buna ne tedbir alınıyor? Hiç bir şey...

İstenilse düzeltilir mi? Şüphesiz hem de nasıl...

 

Trafik disiplin ve düzen ister. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bu var ve trafik sorunu büyük ölçüde kalkmış. Bizde başlamış her geçen gün çoğalıyor. Bunun yol yapma ile veya Metro, köprü yapımı ile hiçbir alakası yok, insanın kafasında bitiyor.

Birbirini küçümseyen insan sağdan geliyor en sola giriyor ve bütün trafiği durdurup aksatıyor. Hiçbir şey olmuyor herşey yanına kalıyor.

Marmaris'te bile  hemen her kalabalık bölgede 2.ci sıra park yapılıyor.  Kimse kimsenin umurunda değil. Nerede ise bir gün yolun ortasına arabayı koyup alışverişe çıkılacak.  Aslında yerel basın bunların resmini çekip yayınlaması lazım.

 

Diğer yandan hızlı gitmesinler diye radar arabası koymuşlar. Radarı geçince yine süratleniyor herkes. Burada sorun süratli gitmek olmadığını anlamamışlar, sorun sadece disiplinsizlik. Disiplin olmayınca bütün kurallar ihlal ediliyor. 

Daha Muğla girişindeki kavşakta bile kimde geçiş hakkı olduğu anlaşılmamış veya anlamak istenilmiyor, kimse kurallara uymuyor, uyan da bazı sürücülerden azar işitiyor.

 

Ne köprüsünden, Metrosundan bahsediyorsunuz Allahaşkına... Trafik Türkiye'de en az terör kadar büyük bir beladır.


İzlenme: 730
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR