BU NASIL BİR MANTIK?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar belki duymuşsunuzdur 2.ci dünya harbinden önce Hitler ve Mussolini oturmuşlar, Generaller ve Bakanları toplamışlar plan yapıyorlar. Bir ara Hitler kalkmış ve "14 Milyon Yahudiyi ve bir de Bisiklet tamircisini öldüreceğiz" demiş.

Herkes şaşırmış bir sessizlik ve hemen Goebbels sormuş, "neden bisiklet tamircisi...?

Adolf Hitler gülümseyerek Mussolini'ye dönmüş "gördünmü 14 Milyon Yahudi kimsenin umurunda değil, bir bisiklet tamircisi daha önemli onu soruyorlar" demiş.

Şimdi bize bakıyoruz, enflasyon, pahalılık, emekliler, asgari ücretliler kan ağlıyor ama herkes 25 kuruşluk naylon poşeti konuşuyor.

Belki yakın gelecekte çöpler sokaklara atılacak, kim bilir... İnşallah olmaz ama poşetlerle çöp atılıyordu büyük pislik kapatıyordu bu da bir gerçek.

Türk insanı çok değişik mantığa sahip. Yaşlılara bakıyorsunuz "ah kuzum, canım kuzum" diyor yani hayvanlar arasında bile ayırım yapıyor. Kızınca "eşek, köpek, ayı" diyor, severken "kuzu". Söylediğinde ne mantık var, ne de mana...

İşin esasına inerseniz bunlar eğitimin eksikleri. Geçen gün Avrupa Birliği açıklamış en iyi eğitim Finlandiya'da , en zayıf eğitim ise birkaç diğer ülke ile birlikte Türkiye'de.  Ezberci Türkler...

Şiir ezberleyip okumayı büyük bir iş sayan Ortadoğu halkı...

Bu ezber işi çok eskiden gelir, 60'lara kadar Amerikan okullarında ezber vardı ancak bunun beyni yorduğunu ve faydadan çok zararı olduğunu anlayınca hemen kestiler. Çocukların okullara severek gelmelerinin en az eğitim kadar önemli olduğunu anladılar.

Hiç unutmam çocukluğumda Hacı Hafız Rukiye Hamamcı isminde yaşlı bir teyze vardı. Kendisine "hafız hanım" derlerdi, Kur'anı ezbere okurmuş. Yani kitabı kadına ezberletmişler.

Türk eğitim sistemine bakın temelinde hep ezber yatar. Bugün dahi ezberdir.

Bir şiiri dahi kağıttan okumayı ayıp addediyoruz...

Bu kafa ile üretmek pek kolay değil esas kolay olanı her zamanki gibi tüket gitsin...


İzlenme: 512
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR