BREXIT‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar "Brexit" İngilizlerin  Avrupa Birliğinden çıkış için kısaltılmış bir söylemleri. Geçen ay Amerika'da iken Başkan Obama'nın Londra'da İngiliz ve Amerikan halkına hitabında söylediği çok önemli satıraraları.

Bu durumu görünce Almanların ne kadar akıllı ve zeki olduklarına bir kere daha inanıyorum. İngilizler Almanlara bir yüktü ve hep kurtulmak istediler ama 2.ci dünya harbindeki yenilgileri onlara imkan vermedi. Şimdi imkan kendi ayakları ile geldi.

İngilizlerin ürettiği ve kendilerini geçindirecek fazla birşeyleri yok, hep eski sömürgelerini emmişlerdir, bugün de öyle, birde Amerika ile bizim Azerbaycan ilişkilerimiz var. Ama Amerikan Başkanı çok açık söyledi "eğer AB den çıkarsanız bizden fazla birşey beklemeyin" dedi.

Şimdi AB daha yumruk gibi olacak ve Almanların yönetiminde daha da ileri gidecek. Kimsenin henüz düşünemediği bir ikinci olay ise İngilizler AB den her geçişlerinde vize kuralına takılacaklar.  İngiliz Başbakanı Cameron bunu halka anlattı ama anlamak istemediler.

Bugün istifa edeceğini televizyonlarda bildirdi.  Bizde olsa ne yapardı acaba???

İngilizler nedense kendilerini hala dünyanın en akıllı insanları olarak görürler, bunun esas sebebi mutlaka kompleks olmalı. İşin gerçeğine bakarsanız Hitler kış soğuğunda harbe ara verseydi bugün İngiltere veya Rusya olur muydu kimse garanti edemez.

Bir Türk olarakta büyüklerimden hep İngilizlerin Türklerin en büyük düşmanı olduğunu duymuştum. Merhum dayım İstanbul'un İngilizlerin işgalinde arkadaşları ile Galata köprüsü civarında serseri gezen İngiliz işgal kuvvetleri askerlerini köşeye sıkıştırıp nasıl dövüp öldürdüklerini anlatırdı ve İngilizlere dikkat edin,  hiç belli etmezler ama en büyük düşmanımızdır derdi.

Almanlar için ise tam tersi söylendi. Türklere herzaman yardım ettiler, Türk aydınlarına eğitim verdiler, yetiştirdiler. Milyonlarla Türke iş verdiler, onlara kendi pasaportlarını verdiler. Ne 1.ci, ne de 2.ci dünya harplerinde Türklere karşı olmadılar. Türk ordularını eğittiler.

Diğer yandan Almanlar son 100 sene içinde Türklere bugünkü kadar kızmadılar. Bu da ayrı bir gerçek.

İngilizlerin AB den çıkmaları belki AB yi güçlendirecektir tam tersine İngilizler yanlız kalacak çünkü Amerika'da kendi menfaatlerini düşünecek ve AB ile ekonomik ilişki içinde olacak. İngiliz Başbakanı da bunu biliyordu ve halka anlatmaya çalıştı ama kompleks onlara işin doğrusunu algılatmadı.

Diğer yandan AB İngilizlerin yerine Türkiyeyi alırmı? Ben hiç ama hiç tahmin etmiyorum.  Mültecileri koyversek dahi hiçbir şey değişmez. Hem ekonomik, hem siyasi açıdan güçlü devletleri korkutmak öyle hayal edildiği kadar kolay değildir.

Bir de Rusya gibi geri tepmesini düşünmek lazım...


İzlenme: 1188
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR