Bölünmüşlük

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar yaklaşık 40 yıl yurtdışında görev yaptım maalesef bölünmüşlüğe en hazır toplum olarak Türkler tanınıyor.

 

Daha evvelde yazmıştım, Almanya birleşmeden evvel sadece Batı Almanya'da 1985 yılında 1200 adet Türk Derneği vardı. Şimdi artık sayısını siz düşünün. Bu derneklerin büyük çoğunluğu birbirlerinden doğmuş, yani geçinememişler, hoşgörü ve tolerans olmayınca bazıları ayrılıp başka bir dernek kurmuş ve bu şekilde bu sayılara ulaşmışlar.  Hala da aynı şekilde devam ediyorlar.

 

Türkler Ortaasya'dan da hep bu anlaşmazlıklar dolayısı ile batıya gitmişler, bugün sadece Avrupa'da yaklaşık 4 Milyon Türk yaşıyor ve geri dönmeye hiç niyetleri yok. Dikkat edecek olursak Osmanlılarda devamlı doğudan batıya yürümüşler, doğuda Atalarının yurdunda kalmamışlar.

Bugün Avrupa Birliği vizeleri kaldırsın sizi temin ederim çok büyük sayıda Türk Avrupaya göç eder, çünkü bir şekilde başta geçimsizlik mevcut.  Zaten bunu çok iyi bilen Avrupa Birliği vizeleri koydu ve kaldırmıyor, kaldırmasıda mümkün değil. Hedefleride bu tip ülkeleri izole etmek ve seçerek misafir olarak gelmelerine müsaade etmek.

 

Müslüman ülkelerde tam manası ile demokrasiyi tatbik etmek imkansız ve emsalsiz görünüyor, bunu tarih boyunca yaşananlardan anlıyoruz. Diktatörlükte ise Müslüman ülkeler mecburen uyum sağlıyorlar, çünkü hoşgörü ve tolerans beklenmiyor .

 

İş hoşgörü veya toleransa gelince maalesef insanlar hem hazır değil ve devamlı karşıdakinin kusurları göz önüne getiriliyor, hemde öğretilmemiş, alışmamış.  Herhangi bir devlet dairesine gidin tek bir kişiyi, ilaç olsun diye, güler yüzle göremezsiniz.  Tam tersine ''ne geldin'' bakışlarla bakıyorlar. Birçok yer özelleştikten sonra Özel sektörde aynı şekilde çalışmaya başladı, halk buna alışık olduğu için fazla birşey fark etmiyor ama yabancılar hemen farkediyorlar.

 

Herşeyden hatta Anayasa'dan ve Demokratikleşmeden bile önce Eğitimin baştan aşağı A dan Z ye yeniden kontrol edilip zamana uydurulması gerekir zira her ikisinide yönetecek olan insandır ve insana yatırım herşeyden önce gelmelidir diye düşünüyorum.


İzlenme: 1266
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR