BİRBİRİMİZİ ALDATMAYALIM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


AMERİKA

Sevgili okurlar bu yazı çıktığında Amerika'da olacağım. Mezun olduğum Akademinin yapılacak mezunlar balosuna davetliydik onun için şu an Amerika'dayım.

Burada bir süre kaldıktan sonra Londra'ya geçeceğiz ve en son ise Almanya. Ordan tekrar Türkiye'ye döneriz inşallah.

Amerika ve Almanya'dan devamlı yazı yazamayacağım, arada fırsat buldukça yazmaya çalışır, oradaki durumlar hakkında bilgi veririm.

Sağlıcakla kalınız.

 

Sevgili okurlar enflasyon demek paranın kıymetini kaybetmesi demektir. Bu nasıl olur? Para çoğalırsa kıymetini kaybeder, aksi halde kaybetmez. Para kıymetini kaybetmesi için de para'nın çoğalması yani fazladan basılması gerekir.

O zaman basılıyor ki kıymeti düşüyor.

Bir diğer sebebi de dolar ve euro'nun bir miktarının piyasadan çekilmesi halinde olabilir. O zaman bu paraların kıymeti yükselir. Bu olmadığına göre anlaşılan para basılıyor.

Şöyle bir düşünürseniz öyle veya böyle Suriye'de bir savaş durumu var. Orada atılan her mermi para, bu mermiler gökten hediye olarak inmiyor hepsinin bir bedeli var.

Diğer yandan çok büyük bir tüketici ülkesi olduğumuzu da düşünürseniz bu ve bundan sonra gelecek enflasyonlar normal olarak kabul edilmeli. Yani bu iş burada bitmez, arkası var...

Sizin dükkanınız var ama geliri kirayı ve çalışanın maaşını karşılamıyor.  Ne yapacaksınız? Para bulmanız gerekecek.

Zaten yapılan bu. Para basılarak çoğaltılıyor o zamanda sizden vergi almak yerine cebinizdeki paranın kıymeti düşürülüyor. Yani vergi almakla hiç farkı yok, enflasyonla fakirin cebinden de aynı miktar gidiyor.

Tükettiğimiz ve yeterli üretemediğimiz müddetçe bu böyle.

Devlet özelleştirmeler yaparak masraflarını kısmak yoluna gidiyor zira başka yapacak birşey yok.  Onu da yapmazsa enflasyon daha güçlü cepteki parayı alacak.

Bakınız son 3-5 yıl içinde Petrol kaç lira idi ve şimdi kaç oldu? Dolayısı ile tüm taşımacılık pahalılaştı. Bu hergün halkın cebine tesir ediyor yani vergi olarak alınıyor.

Fakir halk bundan çok daha fazla eziyet çekiyor.

Yapılacak ne var derseniz,  fazla birşey yok. Tek çare üretmek ve satmak.

Enflasyondan kurtulmayı bırakın, girdi-çıktı eşit tutmak için üretmemiz ve ürettiklerimizi satmamız gerekiyor. Bunu yapabilirsek o zaman enflasyonu durdurabiliriz, aksi halde böyle devam eder.

Birçok kişi özelleştirmeye karşı, sokaklarda bağırıp çağırıyorlar ama biliyorlar mı, devlet özelleştirme yapmayıp onun yerine para bassa daha mı iyi olacak? Özelleştirilmesini istemediğiniz kurum duracak ama cepteki paranız azalacak. 

Hangisi daha iyi?

Kışın ısınmak isteyen milyonlar var, mazot, lpg vs. nereden nasıl alınacak, para lazım. Uçaklar, otobüsler, vapurlar, kamyonlar hepsi petrol ister.

Tasarruf ve üretmek Tütkiye'nin parolası olmalı yoksa yakında yine sıfırlar eklenebilir TL’nin sonuna. 


İzlenme: 314
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR