BİR YEREL GAZETE YÜKSELİŞİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar şahsen yaşadığım ve ders alınması gereken bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Yıl 1970'ler. Almanya'nın Frankfurt kentinde Neue Presse isimli günlük bir gazete var ve tirajı yaklaşık 400-500.000 değişiyor. Reklam ve İlan Müdürü Bay Arnold Gritzan ise Kuzey Ren Westfalya'dan gelmiş yani Frankfurtlu değil. Çok hırslı bir Alman.

                Günlük gazeteye abone yapmak için amatör futbol kulüplerini dolaşıyor, derneklere gidiyor ve hergün gecelere kadar çalışıyor.  Birgün bana ''ben işten çıktım'' dedi. Yaşı o zamanlar 55 civarında idi ve Almanya'da 65 den evvel emekli olması imkansızdı. Kendisine iyi şanslar diledim, içimdende acıdım.  Böyle durumlarda yaklaşık 1 yıl İş ve İşçi Bulma Kurumu kendisine kanunlara göre işsizlik ücreti ödüyor, ondan sonra sosyal yardım.

                Aradan yaklaşık 3 yıl geçti ve ben tekrar Frankfurta geldiğimde kendisini bir arayım dedim. Sekreteri çıktı. Sonra kendisi ile buluştuk ve anlattı. İşyerine götürdü gözlerimle gördüm. Bakın ne yapmış:

                Frankfurtta günlük 150 adet satan bir yerel gazeteyi 1200,-- Alman Markına satın alıyor. Frankfurt Goethe Üniversitesine gidiyor ve orada Pazarlama bölümü son sınıfında bir öğrenci bulup konuşuyor, pazarlık ediyor. Her satılan gazeteden komisyon veriyor. Öğrenci okulu bitiriyor ve başlıyor çalışmaya, hemde para kazanmaya.

 Alman'ın yerel gazetesi günde 150 adet satarken 500 oluyor, aradan zaman geçiyor 1000 oluyor ve benim kendisi ile yeniden konuştuğumda tam 24.000 günlük tirajı vardı. Köşeyi dönmüştü.

                Benim hayret ettiğimi görünce genç Pazarlamacıyı çağırdı ve herşey onun başarısıdır diye bana tanıştırdı. Muhteşem bir büro, çalışanlar, sekreterler. Pazarlamacı para kazanmak için inanılmaz sayıda abonelik yapmış.

                Birçok eski ve büyük tirajlı oturmuş gazetelerin arasında 24.000 günlük tirajı olması muhteşem bir siyasi güç vermiş kendisine. Hangi Milletvekilini arasa hemen randevu aldığını ifade etti.

                Olmayacak şey gibi görünse bile Amerikalıların bir atasözü vardır, ''Hiçbir zaman olmaz deme'' derler çünkü senin dünyada olmaz dediğin bazen bal gibide  olur.

                  Önemli olan içindeki istek.


İzlenme: 1226
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR