Bir Fıkra

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar arada birde biraz düşünme ve gülümseme hakkımız. Aşağıdaki fıkrayı sizlerle paylaşıyorum.

                Ülkenin birindeki büyük şehirlerden birinde bir kilise, havra ve cami tesadüf birbirine nerdeyse komşu mesafesindeymiş..Zamanla papaz, haham ve hoca arkadaş olmuşlar.... Üçü de kendi dinince ibadetini yaptırır, sonra bir arada vakitgeçirirlermiş.

                Gel zaman git zaman, yaz aylarında avluda kâğıt oynamaya başlamışlar. İnsan azmaya görsün, bir süre sonra bu oyunları kumara dönüşmüş...Oysa yaşadıkları ülkede kumar kesinlikle yasak...!  Sonunda müzevirin biri ihbar etmiş "hocaları" ve polis baskın yapıp toplamış muhteremleri.

                Papaz, İmam ve Haham toparlanıp oyun kâğıtlarını saklayıvermişler.

Komiser kendinden emin önce sorgulamış papazı :-   "Sen din adamısın, yalan söylemek sana yakışmaz,söyle, kumar oynuyordunuz, değil mi..? " 

                Papaz işin nereye varacağını kestirip inkâr edivermiş oracıkta...! Komiser inanmamış getirttirmiş İncil'i kiliseden :- "Öyleyse Mukaddes kitap üzerine yemin et" demiş. Papaz bir kere hayır demişken, şimdi itiraf ederse büsbütün kötü olacağını da bildiğinden, "Ne yapayım," diye düşünüp,"şimdi yalan yere yemin eder, sonra kiliseye gidip günah çıkartırım, Allah'ım da beni affeder..."Elini kitaba basıp yemin edince,  Komiserin yapacak iki şeyi kalmış .

Dönmüş hocaya :- "Bak hoca efendi, bilirim İslamiyet'te yalan söylemek çok günahtır.İtiraf et ; kumar oynuyordunuz, değil mi..?" Hoca düşünmüş, "evet" dese hem papazı ele verecek,  hem de kendisi güme gidecek."Papaz bizden daha kıdemli, inkar ettiyse bir bildiği vardır. Arkadaş uğruna işleyeceğim bu suçu Allahlım elbet affeder" diye düşünüp  kendini avutup, basmış yemini...

            Sıra Haham Salamon 'a gelmiiiiiş...Komiser bu son kozu da kaybetmek istemediğinden, bütün hışmı ile :- "Söyle Haham efendi," demiş,"Sakın inkâr etme, kumar oynuyordunuz, değil mi..?" Haham ellerini teslim olurcasına kaldırmış...- "İyi da komiser bey..... kiminla..?" *


İzlenme: 1010
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR