BİR ALMANIN ANLATTIKLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar yurtdışında görev yaparken 70'li yıllarda Herbert Lepka isimli o zamanlar 64 yaşında olan bir Alman tanıdığım vardı. Kendisi iktisatçı idi ve Amerikan İşgal Kuvvetlerinin Almanya'daki askeri lojmanlarının eşya deposu idarecisiydi.  Bende kendisine her fırsatta 2.ci dünya harbini sorardım, merak ederdim. Bir gün gözlerinden yaşlar akarak anlatmaya başladı;

''Bizim ordu (Hitler ordusu) her ferdi bir meslek sahibi ve akıllı idi. Herkesin elinden bir iş gelirdi. Hepimiz birdik ve dünyanında bizim gibi olmasını istemiştik. Ne yazıkki kumandanların askeri bilgileri başarıdan uzak kaldı. Ben o zaman teğmen idim ve Frankfurt yakınlarında Giessen'de Taburda görevli idim.

Bir gün öğle üzeri saat 13:00 gibi hava karardı. Baktığımızda binlerce Amerikan uçağı bulut gibi gökte idi ve ateş yağıyordu. Her evden en az bir ceset çıktı. Aklını kaçıranlar, bayılanlar, hatta kalpten ölenler dolu idi. Nerede ise taş taş üstünde kalmamıştı. Ertesi sabah yine çok benzer şey oldu. Bu sefer havadan asker yağıyordu. Paraşütle indirme yaptılar. Maalesef kadınların, kızların ırzına geçenler oldu.

Almanya bitmişti. Hepimiz uzun yıllar esir kaldık.  Daha sonra Babavatanımız Almanya'yı böldüler. Biz bırak toprağı sadece ailelerimizi korumayı düşünüyorduk. Akrabalarımız doğu'da kaldı, bölündük.

Bazı vatandaşlarım yıkılan evlerinin sağlam kalan tuğlalarını ayakkabı fırçası ile fırçalayıp tekrar kullanmak için kenara koyuyordu. Vatanım Müteffik kuvvetler tarafından istila edilmişti. İstila kuvvetleri komutanlığından izin almadan hiçbir şey kendi vatanımızda yapamıyorduk.

Bugün için sadece Batı Almanya'da 300.000 Amerikan askeri var. (70'li senelerin başında o kadar Amerikan askeri mevcuttu). Bunların ailelerini de düşünürseniz, kendi okulları, kendi otomobil plakaları, vergisiz satış dükkanları vs. sanki Almanya'da Almanlar azınlıkta gibilerdi.

Alman Herbert Lepka devam etti, ''Yavaş yavaş çalışmaya, üretmeye ve satmaya başladık. En başarılı elemanlarımız satıcılarımızdı. Mallarımızı en iyi şekilde pazarladılar. Birçok eski fabrikaları yeniden işletmeye soktuk ve Almanya büyük bir fabrika gibi olmaya başladı. O sırada Türkiye'den ve diğer ülkelerden Yunanistan, İtalya, İspanya gibi işçi ihtiyacımız oldu. Tek düşüncemiz Almanyayı yeniden güçlendirmek ve saygı duyulan bir ülke haline getirmekti.

Ümit ederim bir gün yakında Doğu Almanya'yı tekrar alırız ve birleşiriz''. 

 

Bu sözleri Herr Herbert Lepka 1970'lerin başında söylüyordu. Batı Almanya'nın batık Ruslara para vererek Doğu Almanya'yı satın aldıklarını göremedi.

Hemde ne alış. 20 Milyon Doğu Almanın emeklilerinin emekli maaşlarını da her ay bugüne kadar ödeyerek. Doğu Almanya'yı aldıkları zaman ilk yaptıkları Batı'dan Hakim ve Savcı gönderdiler. Oradaki Adaleti önce değiştirip Komunizmin tesirinden kurtardılar. Aradan yaklaşık 30 sene geçti Doğu Almanya ile Batı Almanya arasında bilmeyen yabancı biri dolaşsa farkı kesinlikle anlamaz.


İzlenme: 550
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR