BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben Fenerbahçe taraftarıyım ama bu demek iyi yönetilen ve sporda başarılı olan başka bir spor kulübünü takdir etmemek demek değildir. Beşiktaş Futbol Takımı başlarında olan çok iyi eğitim almış ve Üniversite bitirmiş Antrenörü Şenol Güneş ile yine İnşaat Mühendisi bir Kulüp Başkanı Fikret Orman'ın yönettiği kulübün ne kadar başarılı olduğunu görüyor ve tebrik ediyorum.

Gönül isterki diğer kulüpler Beşiktaş'tan bazı şeyleri öğrensin.

Şenol Güneş bugün her bakımdan Türkiye'nin rakipsiz 1. numaralı Futbol Antrenörüdür. Zaten antrenörlük hayatında şimdiye kadar ortaya koyduğu başarılar bunu çok açık ve net göstermektedir.

Kulüp Başkanı ise bugüne kadar kendisi öne çıkmadan  Yönetici arkadaşları ile birlikte örnek  bir şekilde kulübü yönetmiştir.   Burdan da anlaşılacağı gibi uzun süre Başkanlık yapmanın sporda başarı getirip getirmemesi ile ilgisi hiç yok.

Almanların atasözü gibi ''bir futbol takımı kulübün yönetimi kadar güçlüdür'' eğer yönetim teknik açıdan zayıfsa bizde bazı kulplerde olduğu gibi Başkan transfer yapar ve tek adam olarak lige başlarken antrenörü kovar ve yenisini alır. Sonra başarısız olunması halinde ihale yine antrenörde kalır.

Hayatlarında profesyonel futbol oynamamış veya aşağılık duygusu olup devamlı ön plana çıkmak isteyen başkanların yönettiği futbolda başarı maalesef az oluyor.  Üstelik ülke dışına çıkıldığında ise gittiğimiz gibi geri dönüyoruz genelde.

Gönül isterki Beşiktaş Futbol takımı ve antrenörleri daha da başarılı olsun ve Türk Profesyonel Futbol kulüplerine bir ders versinler, örnek olsunlar.

Dikkat ederseniz başarısız olunca Türkiye'de ya futbolcu, ya antrenör, ya da hakem suçludur hiç yöneticinin suçlu bulunduğunu duydunuz mu? 

Onlar günahsız ve hatasız kullar. Ne yapsalar hata yapmazlar, hataları hep futbolcu, antrenör ve hakemler yapar.

Bazı düşünce ve bakış açısı değişmezse Türkiye'de iyi futbolcular yetişemez, iyi antrenörler yetişemez ve Kapıkuleye kadar gider döneriz.

Avrupa'da fevkalade iyi eğitim görmüş, pedagojik formasyon almış hocalar bilhassa genç takımlara seçilir, onlara öncelik tanınır. Ben kendi gözlerimle bir Alman köyünde 6 yaşındaki çocukların futbol maçında en az 5000 seyirci gördüm. 3 hakemle aynı profesyoneller gibi maç yaptılar, onları asla küçümsemedi halk. Bizde ise acaba nasıl?

Şimdi gençlere yaptığımız en iyi spor Profesyonel takımlar sahaya çıkarken ellerinden tuttukları çocuklar. Başka birşey yapamadığımız için bunu herhalde gösteriş olarak yapıyoruz.

İşin aslına bakarsanız Türk futbolunu bu hale getiren de işi bilmeyen yöneticilerden başkası değildir.


İzlenme: 518
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR