Bedelli Askerlik

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bu günlerde görsel ve yazılı basında bedelli askerlikten bahsediliyor. Daha ortada bir şey yok ama eninde sonunda askerlik yasası mutlaka değişecektir.

Bakıyorsunuz Amerika bile değiştirdi, Almanya değiştirdi, daha birçok Avrupa ülkeleri değiştirdi. Onlar bedelli askerliği çıkartmadılar sadece askerliği gönüllü hale soktular. Zorla askere alınma bitti.  Zorla hiçbir işin iyi yapılacağına inanmadılar ve tecrübeleri bunu ispatladı. İsteyeni maaşlı olarak alıyorlar.

 Hele Amerika ki yıllardır asker kaçağı avlardı, özel timler kurulmuştu bunun için. Şimdi Amerikan askeri olmak o kadar zor ki, çeşitli sınavlardan geçeceksiniz ve kazanırsanız sözleşme imzalayarak asker olabilirsiniz.

 Almanlarda aynı fark yok gibi.

Tabii bu ülkelerde Profesyonel askerlik için para var ve ödüyorlar. Bizde bu yok çünkü hatırı sayılır meblağlara çıkıyor.

O zaman maddi olanağı olandan bedel alırsın, diğerine de, yani olmayana maaş ödersin.  Bu takdirde kimse mağdur olmaz.

 Alan memnun, veren memnun olur.

 Ama yine de askerliği tam profesyonelliğe çevirmek en faydalı ve en iyi performansı sağlayan faktörlerin birincisidir. Yani asker tezkere beklemeyecek, gün saymayacak, maaşını alacak ve sözleşmesine göre çalışacak.

 

Bugün Türkiye'de hemen herkes isterlerse bedel ödeyebilir, otomobillerini banka taksitleri ile alan çok insan var. Bankalar sembolik bir faiz ile bu bedeli ödeyebilir ve vatandaşta hemen başlayacağı iş hayatında yavaş yavaş bu borcunu öder.  Böyle birşey istemiyorsa o zaman askerliğini yapar ve karşılığında maaşını alır.

 Bugün dünya artık paraya bağımlı. Almanya'da umumi tuvaletlerde kadınlar çalışır ve temiz tutarlardı. Giriş çıkışlarda bir tabak koyarlar içine para bırakılırdı. Parasız girenlerin çoğalmasından hepsini kaldırdılar ve turnike usulü başladı. Paranız yoksa turnike açılmıyor ve donunuza yapmaktan başka çareniz yok.

 Attığınız para makbuzu ile makbuzun arkasında isimleri yazan yerlerden makbuz kadar indirim alıyorsunuz (mesela 50 kuruş). Uyuşturucu dolayısı ile kim olursanız olun dükkanlar sizi eğer varsa, genelde kendi tuvaletlerine sokmazlar.

 Artık bedava birşey kalmadı, kalmıyor herşeyin bir bedeli var. Nasıl ki devlet herşeyden vergi alıyorsa...

 Mutlaka birgün ülkemizde de askerlik tamamen profesyonel olacak ve çok daha kuvvetli bir orduya sahip olacağız bundan şüphemiz olmasın.


İzlenme: 1334
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR