BEDELLİ ASKERLİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Sayın Cumhurbaşkanı önce gündemde yok demişti ama sonra bedelli askerlik yasası çıktı.  Bedelli askerlik Türkiye gibi büyük genç nüfus sahibi ülkeler için kaçınılmaz.

 

Türkiye'de Bedelli Askerlik kanunu doğru ama şekli yanlış. 545.000 kişi müracaat etmiş ve her biri 15.000,--TL ödemiş. Ama bunları 21 gün askere alma işi tamamen yanlıştır...

 

21 günde bu çocukların öğreneceği hiçbir şey yoktur, tam tersine 21 gün boşuna geçirdikleri gerçeği var.

Bunu zaten 21 gün yapanlar heryerde anlatıyor ve söylüyorlar...

 

Sen o kadar para verecek, bu çocukları 21 gün için giydireceksin, postallarını bedava vereceksin, yatırıp, yiyip içireceksin, hasta olurlarsa ilaç verip bakacaksın yani milyarlar harcayacaksın...

21 gün sonra bunlar askerliği öğrenip evlerine gidecekler öyle mi?

 

Ne kadarda kolaymış askerlik...

 

Daha geçen gün 21 gün askerlikten dönen bir Türk doktora öğrencisi Almanya'nın Münih kentinde televizyonda anlatıyordu, Alman arkadaşları da etrafına toplanmış gülüşüyorlardı.  "Sabahları erken kaldırıp koşturuyorlar" diyordu.

Alman arkadaşı soruyordu, "silah attınızmı hiç hangi silahı kullandın?" , tabii attık ama hangi silah olduğuna bakmadım, söylediler ama aklımda kalmadı, uzunca bir tüfekti, biz zaman geçsin de gidelim diye bakıyorduk".

 

İşte size bedelli askerlik hatırası...

 

Sokağa atılan milyonlar.  Yurtdışında Türkiye'de ki ailelerinin büyük emekleri ile okuyan çocuklarda hem 15.000,--TL verecek, hem de ayrıca uçakla gidiş-geliş parası.  Türkiyeye vergi veren ailelerin çocukları Avrupa veya Amerika'da okuyorsa bu paraları bastırıp gelecek ve 21 gün askerlik yapacaklar.

Diğer yandan Almanya'da ki işçi veya Türk doktor veya Mühendis çocuğu ise gelmeyecek ama yapmış sayılacak.

 

Bana göre bu şekil Cumhurbaşkanımızın düşüncesi asla olamaz...Mutlaka araya giren başkalarının yanlış düşüncesidir diye düşünüyorum.


İzlenme: 217
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR