BEDELLİ ASKERLİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bedelli askerlik yasası çıktı en son 515.000 kişi yani yarım milyondan fazla müracaat var. Kişi başı 15.000,--TL ile hatırı sayılır bir gelir hükümet için.

Bu yasaya itiraz edecek veya eleştirecek fazla kişi olduğunu sanmıyorum çünkü parası olmayana da Bankalar kredi veriyor.

Diğer yandan Türkiye'de ikamet edenler ile Avrupa ve Amerika'da Üniversite tahsillerini yapan, staj, doktora gibi ülkemize faydalı olacak kişiler 21 gün için Türkiye'ye gelip askerlik yapacak.

Bu ne işe yarar anlamış değilim.

Eğer askerlik 21 günde öğrenilecekse o zaman neden şimdiye kadar 21 günde öğretilmedi de 1,5 - 2 sene yaptırıldı.

Avrupa'da ki işçi çocukları ise Türkiye’ye gelmeyecek online yapacak...Online yapmak mümkünse o zaman yutdışındaki öğrenciler için neden bu kadar para sokağa atılıyor?

 

Avrupa ve Amerika'da yüksek tahsillerini yapan öğrenciler gazetelerin yazdığına göre 127.000 kişi. Bunlar bugünkü döviz kurundan uçak bileti alıp Türkiye'ye gelecek 21 gün sözde askerlik yapacak ve dönecek... Bunlardan uçak parasını alsanız da gelmeyip diğer işçi çocukları gibi online yapsalar olmaz mı?

Olsa ne olur? Ne kaybedilir?

Yani bu bedelli askerlik yasası çıkarılırken detaylar pas geçildiği belli...

Adamları 21 gün giydireceksin, besleyeceksin, yatırıp, kaldırıp elektrik kullanacaksın, 515.000 kişi için milyarlar harcayacaksın, ne imiş askerlik öğrenecekmiş...

Bugün teknoloji öyle ilerledi ki, daha geçen gün adam Antalya Adrasan sahilinden drone uçuruyor ve uzaktan radarla bilgisayar ekranından kontrol ediyordu. Gözlerimle gördüm.  Almanya'dan getirmiş, kendisine sordum "istersem 10-15 kilometre uzağa uçurabilirim, radarın aldığı uzaklığa kadar gider" dedi. Aynı zamanda fevkalade net resim ve video çekiyordu.

Böyle bir teknoloji dünyasında benim için yurtiçinde ve dışında yüksek tahsil görenler en az drone kadar bu ülke için önemlidir.

Bugüne kadar Burdur'da 28 gün askerlik yapanlar acaba ne öğrendi? Ben şahidim kendi oğlum dahil rütbeleri bile öğrenmediler, bir çoğu ile konuştum ve sorguladım. Hiçbirinin haberi bile yok. Vakit geçsin diye yiyip içip oyalanıp durduklarını söylediler.

Hiç olmazsa Yurtdışında ülkelerine hizmet için yüksek tahsil yapan çocuklara ve ailelerine bugünkü yüksek kurdan gidip-gelme masrafı çıkartılmayıp işçi çocukları gibi online yapsalar... Ve bunlara ülkelerini sevdirseler...

 

 


İzlenme: 261
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR