BEDELLİ ASKERLİK KARGAŞASI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar daha bugün Alman Gazetesinde yazmışlar ve yukarda benim yazdığım başlığı atmış Almanlar.  Almanya'da Üniversitelerde okuyan, staj ve doktora yapan Türk öğrenciler bedelli askerlik için Konsolosluklara sormuşlar, konsolosluklar bilgileri olmadığını söylemişler.

Bu öğrenciler bedelli askerlikten nasıl faydalanacak?  Bunlar işçi değil, Türkiye’de oturan ve geçici süre Avrupa'da Üniversite okuyan öğrenci vizesi ile gitmiş olanlar.  Bunlara yabancı Üniversiteler canları istediği zaman 21 gün izin veremez, olduğu gibi sömestr parası yanar, çok büyük maddi kayıp olur.

Bunu önceden herhalde düşünmediler ve organize etmedikleri için Türk öğrenciler panikte diye yazmış Alman gazetesi.

Türk işçileri için sorun yok, 2000,--Euro verecekler ve online internetten eğitimlerini yapacaklar ama öğrenci vizesi ile eğitimde olanlar ne olacak? Bugün sadece Avrupa'da binlerce Türk öğrenci var.  Bunlar için hiçbir şey düşünülmemiş görünüyor.

Bende merak ettim ve önce Askerlik Şubesini aradım, bana ''bizim yurtdışı öğrencilerle ilgili bilgimiz yok'' dediler. İlgili Frankfurt Başkonsolosluğu Askerlik kısmını aradım ve sordum, gayet nazik bir bayan bana ''İşçilerin durumunu biliyoruz ama öğrenciler için maalesef bir talimat almadık, bizde bilmiyoruz, herkes soruyor, size tatmin edici bir cevap veremiyorum'' dedi.

Avrupa'daki Üniversiteleri çok iyi tanırım  bu öğrencilerin dersleri bırakıp Türkiye'ye askerlik eğitimi için gitmelerine kesinlikle izin vermezler, on binlerce Euro  Üniversite ücretleri yanar. 

Birde bugünkü Dolar ve Euro'dan uçak biletlerini hesap ederseniz çok büyük masraf Türkiye'ye gidip 21 gün eğitim yapmak ve dönmek...

İşçiler bu durumda değiller, onlar 2000,--Euro verip hiç gitmiyorlar zaten başka türlü olsa geçerler AB vatandaşlığına hiç askerlik yapmazlar...

Öğrenciler ki, bu çocuklar ilerde belki de Ülkede çok önemli makamlara gelecekler, şu anda acı çekiyorlar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Bir taraftan da dolar ve euro müthiş artmış ve bu öğrencilerin tahsilleri için aileler büyük zorluklar çekiyorlar.

Bu kanun çıkarılmadan önce iyice hertarafı düşünülüp hiç kimseye soru bırakmadan yapılsaydı olmaz mıydı?

Neden herşeyi yangından mal kaçırır gibi aceleye getirip yapıyoruz?


İzlenme: 365
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • EN NEŞELİ SOKAK

    23 Nisan kutlamalarının Marmaris’teki belki de Türkiye’deki en renkli adreslerinden biri