Bayram

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar önümüz Bayram ve düşünüyorum çocukluğumu, hatta gençliğimi Bayramlar çok değişikti şimdiki gibi hiç değildi.

 Bayramlar dargınlığın bittiği, birlik ve beraberliğin, güler yüzlerin en yoğun olan günleri idi, hiç bitmesin isterdik.

Kim değiştirdi bu Bayramları ? Gene mi Amerika yoksa!!!

 Bayram sabahı kalktığınızda ilk iş Bayram namazına gitmek olurdu, orada Bayramı anlardık sonra eve gelip anne ve babamızın ellerini öpmek, küçüklerle bayramlaşmak , ufak tefek hediyeler sonra kahvaltı ve aile büyüklerinin ellerini öpmeye gitmeden önce kabristana giderek ailenin ölmüşlerini ziyaret.

Şimdi büyüklerin ellerini öpmek yerine seyahate gidiyor millet. Bayram seyahat oldu. Gazetelere bakınız çarşaf gibi sayfalar Bayram tatili ilanı dolu. Büyüklerin elini öpmek yok artık, mezarlıklara gitmek mazide kaldı.

Büyükler de kim oluyormuş? Elinde Atatürk bayrağı ile utanmadan dolaşıyor.  Bu ülke loto'dan çıktı bize.

 Türkiye atalarından kalan geleneklerini bozdu, hiçe saydı ve bugün nereye hangi istikamete gidiyor belli değil. Bir toplum veya ülke'nin gelenekleri bozulduğu zaman o toplum veya ülke'nin yaşama şansı çok zordur hatta imkansızdır. 1950'ler, 60'lar hatta 70'ler de  mutlaka ne olursa olsun geleneklere dikkatle uyulurdu.

 Evet sevgili okurlar din Allah ile kul arasındadır, reklamı olmaz ancak dinin temelinde ahlak vardır. Dini sahte olan insanın ahlakıda sahtedir.

 Benim jenerasyonum harp görmedi, iyi veya kötü harpsiz yaşadık ama bu gidişle torunlarımızın aynı şekilde yaşayacağına ben fazla inanmıyorum. Onları ahlak fakirliğinden dolayı kötü günlerde bekliyor olabilir, Allah yardımcıları olsun.

 Bayram konusunda uzatmak istemiyorum ancak bizim yaşadığımız Bayramlar ve o zamanın ahlaki terbiyesinin şimdi eseri bile yok.


İzlenme: 933
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR