BAYAN DR. MERKEL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar evvelki gün Federal Almanya Şansölyesi (Başbakanı) Merkel İstanbula geldi ve döndü. Görsel ve yazılı basın çeşitli iddialarda bulundu ama bana göre hiçbiri doğru değil. Almanya ile Türk demokrasisini karşılaştırdığınız zaman çok değişiklik vardır.

Alman Başbakanı her istediğini yapamaz, herşey Anayasaya uygun olması gerekir aksi halde kendi siyasi partisi içinden bile reaksiyon alır. Oradaki liderlik pek buradakine benzemez çok sorular sorulur.

Yani demek istediğim Alman Başbakanı İstanbula gelip anlaşma imzalayamaz. Önce anlaşma yapılacak işle ilgili uzmanlar görüşür, anlaşma orda olur, kontrol edilir sonra Başbakanın imzasına hazırdır.  Burda da Bayan Dr. Merkel uzmanların önceden konuşup, anlaşıp onayladıkları anlaşma/anlaşmaları imzalamaya gelmiş ve dönmüştür.

Yanlız bir konuda döndüğünde Alman basınına ''seçimlerden sonra bu konu ile ilgili olarak Türkiye'ye tekrar gidebilirim' demiştir.

Vize konusu bir Avrupa Birliği konusudur, Bayan Merkel'in kendi kendine halledeceği bir konu asla değil. Benim şahsi tahminime göre, Alman görsel ve yazılı basından öğrndiğim kadarı ile Vizenin kaldırılması şu an imkansız görünüyor.

Diğer yandan Türkiye'nin Suriyeli, Afgan veya Irak'lı mültecilerin depolama yeri olması da Türk halkının kabul edeceği bir konu değil. Nasıl bir anlaşma yaptılar bilemiyorum ama yakında Alman basını açıklayacaktır hiçbir şey gizli kalmaz Almanyada.

Rusya Başkanı Putin'in Suriye'ye baskıyı arttırması halinde yeniden bir kaçak dalgası olabileceği ve yaklaşık 8 Milyon Suriyelinin Türkiye'ye doğru kaçabilecekleri belirtiliyor. Zaten Almanların ve AB'nin en büyük korkusuda bu olmuş ve bunların Türkiye'de tutulmasını istemişlerdir.

Amerika'nın tamamen yanlış taktiği ile başlayan Ortadoğu krizinin çözülmesinin tek çaresi Esed'in güçlendirilip yeniden eski haline döndürülmesi ile mümkün olabilecektir aksi halde Saddamsız Irak gibi hertarafı çete ve örgütlerle etrafına zarar verecek ve bundan başta Türkiye zarar görecektir.  


İzlenme: 1253
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR