BAŞKANLIK SİSTEMİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben şahsen Türk seçmeninin Türkiye'de Başkanlık sistemine onay vereceğini hiç tahmin etmiyorum. Seçmenin %51,5 AKP'ye oy vermesine rağmen sanıyorum herkes Başkanlık sisteminin adamına göre ne kadar zararı dokunacağını da görebiliyordur.

Bu arada tabii MHP için birşey diyemiyorum, eğer kafi Milletvekilleri olsa idi AKP'ye destek verip işi referandumsuz bitirecekleri kesin çünkü kendileri de Başkanlık sistemi ile idare ediliyor..

Türkiye halen bu Başkanlık sisteminden çok çekiyor. Bakınız bazı yerlerde Başkan var ve oturmuş gitmiyor.  Ben gidersem yaptıklarımı bozarlar, ben çok emek verdim diyor ve gitmiyor.

Bunun aynısını Rusya'da görüyoruz, Putin gitmiyor. Baskı gelirse Medvedev ile paslaşıyor ve yine devam ediyor.

Başkanlık sistemi olupta Amerika dışında görevini zamanında seçimle başkasına terk eden yok gibi.

Bu koltuklar sağlam bir reçina ile boyanmış ki, oturan kalkmıyor değil, kalkamıyor.

Halbuki rotasyon uygulansa çok daha iyi olmaz mı?

Birçok yerde uygulanıyor, devlet memurlarında, ordu da, başka birçok yerde ve hepsi gayet düzgün çalışıyor.  Düzgün olmayan tek yer koltuklarda uzun süre oturulan yerler. Bunu hem kamu, hem özel sektör içinde geçerli görüyorum.

Mutlaka gençlere yer açılmalı, kimse 10 yıldan fazla aynı koltukta oturmamalı.  Nüfusun büyük kısmı genç olan bir ülkede insanları koltuklarda yaşlandırmanın faydası olsaydı Komunizm dünyada yayılır ve zafer kazanırdı.

Tutuculukla değil, yenilikle yükselmek mümkün olacaktır, bu da sadece iyi yetişmiş gençleri iş başına getirmekle mümkün olabilir.

Muhalefet Partilerinden MHP zaten varla yok arasında, sanırım ilk seçimde gidiciler. CHP hala Ecevit'in kibarlık politikasında, HDPnin ise ne olduğu çok karışık.  AKP bunu gayet iyi okuyor ve ilk seçimlerde MHP nin Meclise giremeyeceğini biliyor ve seçimlerden önce Başkanlık için referandum yaparak MHP nin desteğini almayı bekliyor.

Bütün buna rağmen Türk halkının Başkanlık sistemini kabul edeceğini sanmıyorum.


İzlenme: 736
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR