BAŞKANLIK SİSTEMİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bence Başkanlık Sistemi Türkiye Cumhuriyeti veya herhangi bir Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler için kesinlikle doğru değildir. Bugünkü Cumhurbaşkanı İstanbul Belediye Başkanlığından basamakları teker teker aşarak bu makama geldi ama ondan sonra gelecek olanlar bilinemez.  Dikkat ederseniz çok kısa bir süre öncesine kadar tüm müslüman ülkelerde Başkan veya Kral vardı. Hala da var olanları biliyoruz.

Bu hristiyan ve ileri çağdaş ülkelerde elbette ideal bir yöntem olabilir ama müslüman ülkelerin eğitim sistemleri bunu abartır ve aleyhine döner, sonra da büyük sorunlara sebep olur.

Ben şahsen Türk halkının bir referandumda Başkanlık sistemini açık ara reddedeceğine inanıyorum.

Ancak yinede büyük söylememek lazım bu Muhalefet ve onların başarısız yönetimi ile ne olur bilinmez.  Sırtı yerden kalkmayan, kalkar gibi olsa bile kendileri kaldırmayan bir Muhalefet var zaten.

Sayın Yalçın Akdoğan tüm Türk televizyonlarında açık ve net söylüyor, ''bu Muhalefet liderleri bizim için Velinimettir'' bunu ben burada en az 4-5  yıl evvel yazıyordum.

Evet aynen görünüş doğrudur bu Muhalefet liderleri iktidar için velinimettir. Bu kadar zayıf Muhalefet olduğunu ben son 50 yıldır hiç yaşamadım.

Slogan ''oturan kalkmıyor'' bu kafalar olduğunda hiç kimse, hiçbir yere ulaşamaz. Herşeyi senden daha iyi yapacak insan vardır bu dünyada veya toplumda, hiç kimse tek değildir.  Yanlız bu kafalar sadece Muhalefette yok, daha birçok yerde var.  18 senedir aynı koltuğa yapışmış o kadar çok insan var ki bu ülkede.  Sanki onlar bırakınca koltuklar ve makamlar Yunanlılar tarafından işgal edilecek...

Bu düşünce tarzı ancak ve ancak eğitimin çağdaşlaşması ile düzelebilir. Öğrenciler yarış ettirilmeyerek, boş zaman verilerek ve spora yöneltilerek, örnek olunarak. Aksi halde şimdiki eğitim sistemi ile hiçbir şey doğru üretilemez ve ülke çağdaş yönetilemez.

Bakıyorsunuz seçimlerden 4-5 gün geçmiş ve müthiş bir hezimetten sonra Muhalefetten tık yok. Yaptıkları yanlışları herhalde biliyorlar ve halkın önüne çıkamıyorlar çünkü televizyonlarda ya yazılı beyanlar okunuyor, ya da başkaları çıkıp konuşuyor.

Kurultay, yargıtay, danıştayla uğraşmayı bırakıp hemen hemde dün Genel Kurulu toplayıp topyekün yeni Yönetim ve Türk halkına hitap etmesini bilen ve halkın istediği gösterişte genç bir lider seçip işe başlayacaklarına, hala çene suyuna pilav yapıyorlar. Hayret doğrusu...

Ayrıca nedir bu Türk Milletinin kendi gençliğinden korkusu? Yunanistan batmak üzere iken 40 yaşında bir lideri seçebiliyor, Atatürk Cumhuriyeti kurduğu zaman 41 yaşında. Bir de bize bakın 60-70 yaşında dedelerin kavgasını izliyoruz...


İzlenme: 756
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR