BAŞKANLIK-PATRONLUK SİSTEMİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar, evet bence Başkanlık sistemi ile Patronluk sistemi arasında hiç fark yok, ikiside aynı.  Türkiye Patronluk sistemine yıllardan beri alışık.  Bu konuda yıllar önce ki bir anımı paylaşmak isterim.

 

Zamanın bazı zenginleri yatla yine zamanın Devlet Başkanı Kenan Evreni İstanbul boğazında bir öğleden sonra gezdirmek isterler. Anadolu Fenerine kadar gidilir. O sırada yat kaptanı işaret ederek bir tahta kayıkla balıkçıyı çağırır. Yatta herkes, Evren Paşa dahil kenara gelmiş ve bakıyorlar. Balıkçı yaklaşık 1 metre boyunda bir kılıç balığı çıkarır ve gösterir.  Yat sahibi yukardan hemen sorar "bu dişi mi, yoksa erkek mi" ? Balıkçı bir an durup merhum Evren Paşaya bakarak:

4-"Patron ne derse o dur" der.

Burdan bir kere daha anlaşılacağı gibi Türk insanı maalesef kendi fikrini açıkça, korkmadan söyleyemiyor çünkü anne ve baba tarafından öyle yetiştiriliyor. Patron veya baba hatta yaşça büyükler ne derse o dur. Bu tabii çok eski, batık bir düşünce tarzı. Hani eskiden ( hala devam ediyor) çocuklara derler ya "çekil ordan yeni icatlar çıkarma" diye, işte batılı yeni icatlar yapsın diye tam tersini yapıyor.  Eski bir söz vardır,

"Patron hakkınızın ve geleceğinizin teminatıdır. Patronun haksız olduğu durumlarda İşyeri Kuralları 1.ci Maddesi geçerlidir".

 

Bunu ne Osmanlı, ne Cumhuriyet, ne de darbeler ve demokrasiler değiştiremediler.

Şimdi Başkanlık sistemide bu yani hiç fark yok.  Fenerbahçe kulübüne bakın, Ankara Belediyesine, İzmir Ticaret Odasına ve daha birçok yerde Patron görürsünüz. Masonlar bile sık sık seçim yapıp demokratik görüntü verip temelde Türkiye'de Patronluk sistemi ile yönetilirler.  Siyasi partilere bakın, parti içi muhalefete müsaade ediyorlar mı? Kendilerine oy verenleri dahi kendileri seçmiyor mu? Onlar doğuştan Patrondurlar ve tahminen ölene kadarda Patron kalacaklar. Dünyaya da bakabilirsiniz mesela Rusya'da Putin, Kuzey Kore'de Kim Jong Un, Mısır'da Sisi, Azerbeycan'da Aliev gibi ve daha birçokları.

 

Osmanlıya baktığınızda da aynı Patronları görmek mümkün. Onlar ne derse doğrudur, onları eleştirmek yasaktır. Siz doğru bilseniz dahi onların bildiği daha doğrudur.

 

O zaman bu Başkanlık sistemini istemeyenler ne istiyor?


İzlenme: 786
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR