BABA VATAN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazının başlığına bakıp şaşırmayın bütün batı medeniyetinde insanlar ailelerinin geldikleri ve bağlı oldukları ülkelere "babavatan" derler aynı soyadının geldiği gibi vatan baba'dan kalır ana'dan kalmaz.

Yeni Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump ise Alman kökenli bir aileden gelmektedir. Berber olan büyükbabası Frederick Trump 1869'da Almanya'da doğmuştur. 1885 yılında henüz on altı yaşındayken Amerika'ya gitmiştir.  Donald Trump 1946 yılında Amerika'nın İstanbulu sayılan New York'ta doğmuştur. Zaten Amerikan kanunlarına göre Amerika'da doğmamış olan birisinin Başkanlığa aday olma şansı bulunmamaktadır.

Netice olarak Donald Trump'un babavatanı Almanyadır ve bunu hiçbir zaman inkar etmemiştir.

Bildiğiniz gibi New York ise, bana göre dünyanın en tehlikeli ve kozmopolit şehirleri arasında açık farkla 1.ci durumdadır. Gece sokağa çıkmak ve yürüyüş yapmak bile hemen hemen büyük cesaret ister.  New York dünyanın en çok suç işlenen büyük şehirleri arasında da 1.ci sıradadır. New Yorkta doğup büyüyen birisi bu konularda büyük tecrübe sahibi sayılır.

Donald Trump hem mesleği, hem de cadı kazanı içinde milyarder olacak şans ve zekası ile değişik bir tip olarak karşımıza çıkıyor. Trump Amerikayı şirket yönetir gibi yönetecektir bundan şüpheniz olmasın. 

Ha bunu ne kadar zaman yapar, işte onu bilemeyiz, çok uzun süre yapacağını tahmin etmiyorum.

İlk olarak baş kanka İngiltere Başbakanı ile görüştükten sonra mutlaka Babavatan Şansölyesi Dr, Merkel ile görüşecektir.

Türkiye AB den sonra gelecek hatta araya Putin bile girebilecektir.  Onun için fazla acele etmeyip sırayı beklemek lazım.

Trump'un dünyada birçok şeyi değiştireceği görülüyor ve anlaşılıyor, Ruslarla anlaşıp birlikte bir güç oluşturmaları halinde AB yi arkalarına alacaktır.  Trump aynı zamanda 7 müslüman çoğunluğu olan ülke vatandaşlarının Amerikaya girmelerini vizeleri olsa dahi yasakladı. İran, Suriye, Irak, Libya, Yemen, Sudan ve Somali vatandaşları veya bu ülke asıllı insanların Amerikaya girmeleri yasaklandı. Buna başka ülke vatandaşlarının ekleneceği görünüşe göre garanti gibi.

Türkiye'nin Trumpu asla Obama ile karıştırmaması lazım, aksi halde büyük hüsrana uğrarız.


İzlenme: 1047
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR