B O Y K O T

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Anamuhalefet Partisi Seçimleri boykottan bahsediyor, Sayın Bekir Coşkun'da yazısında seçimlerin boykot edilmesini sağlık veriyor.

Anamuhalefet seçimleri boykot ederse hiç şüpheniz olmasın HDP de boykota hemen katılacaktır. Bu Türkiyeyi belki de Cumhuriyet tarihinin en büyük krizine sokar. Yani her türlü darbeden daha fazla zarar verecektir.

Tüm batı hertürlü ambargoyu esirgemeyecek ve Türk halkı büyük, tarihte olmadığı kadar büyük sıkıntılara muhatap ola ​bilecek .

Ümit ve temenni ediyoruz ki İktidar Partisi başta Anamuhalefetle anlaşarak ülke için en iyisinin yapılmasını temin etmesidir.

Sürtüşme ile, kavga ile hiçbir sağlıklı sonu ​ç  almak mümkün olmayacak olduğu kesin.

İktidar partisi bu konularda bu kadar sert ve ayırımcı olmamalı. İstediğini elde edebilmek için seçimleri forse etmek büyük yanlış olur. Mutlaka seçim kazanmak için çalışmak elbette doğru ama illegal işlere kalkmamak ve demokratik yollar içinde kalmak gerekli.

Bakalım şimdi CHP çok partili süre içinde ne zaman iktidar olabildi;

1. Koalisyon 15 Ekim 1961 tarihinde yapılan genel seçimlerin ardından 20 Kasım 1961 günü CHP ve Adalet Partisi koalisyonu ile yeni bir hükumet kuruldu., bu koalisyonun ömrü kısa sürdü 30 Mayıs 1962 tarihinde İsmet İnönü’nün başbakanlıktan istifa etmesiyle sonra erdi.

2. Koalisyon Hemen ardından 25 Haziran 1962 tarihinde yine CHP, bu defa YTP, CKMP ve bağımsız vekiller ile bir koalisyon daha kurdu.  2 Aralık 1963 tarihinde bu koalisyon da bitti.

3. Koalisyon 25 Aralık 1963 tarihinde tekrardan CHP, sayıları oldukça artmış olan bağımsız milletvekilleriyle birlikte yeniden koalisyon hükumeti kurdu. Bu hükumet, 13 Şubat 1965 tarihindeki bütçe görüşmeleri sırasında meclisten bütçe onayı alınamamasıyla son buldu.

4.Koalisyon  14 Ekim 1973 yılındaki genel seçimlerden Bülent Ecevit liderliğindeki CHP çok partili döneme geçişin ardından ilk kez genel seçimlerden birinci parti olarak çıktı. Buna rağmen sadece 185 sandalye aldığı için tek başına hükumet kuramadı.  26 Ocak 1974 tarihinde MSP ile koalisyon yaptı CHP.  18 Eylül 1974 tarihinde sona erdi bu koalisyon. Üstelik arada başarılı bir Kıbrıs Barış Harekatı bile olmuş ancak bu iki farklı düşünceli parti bir türlü ortak müştereklerde buluşamamıştı.

5.Koalisyon 5 Haziran 1977 tarihinde yapılan genel seçimlerde %41,3 oy alarak meclisteki 213  sandalyeyi kazanan Bülent Ecevit liderliğindeki CHP yine tek başına hükumet kuramıyordu. Yine koalisyon gerekliydi. O koalisyonu kuramadı CHP ve hükumeti Adalet Partisi kurdu. Adalet Partisi‘nin kurduğu koalisyon hükumetinin ömrü kısa sürdü, Bülent Ecevit’in verdiği gensoruya dayanamayıp düştüler. 5 Ocak 1978 tarihinde CHP, Cumhuriyetçi Güven Partisi, Demokratik Parti ve bağımsızların desteği ile seçimleri kazanmasından tam 6 ay sonra hükumeti kurdu. 16 Ekim 1979 tarihinde sona erdi bu koalisyon da. Bu CHP’nin iktidara ortak olduğu son tarihti.

16 Ekim 1979 dan bugüne kadar geçen zaman  tam 39 sene. Yani CHP ne tek başına, ne koalisyonla 39 senedir iktidara gelemedi. Gelecek yıl Genel Seçimlerde tam 40 yıl olacak.

Bu Genel Başkan ve bu Yönetim de son 8 yıldır seçim veya referandum ne varsa kaybetti, o zaman şimdi ne değişti de İktidar olacak???


İzlenme: 702
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR