AZİZ YILDIRIM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben değil bir kulüp başkanının veya hiç kimsenin, mahalle muhtarının bile 10 seneden fazla aynı makamı işgal etmesinin doğru olmadığına inananlardanım.  Üstelik Türkiye gibi 3/4 ü genç nüfusu olan bir ülkede.  İşsizlik var, milyonlarca genç işsiz ama milyonlarca ihtiyar onların yerinde oturuyor ve de sanki herşeyi herkesten iyi yapmışlar gibi kalkmıyorlar.

Bütün buna rağmen Aziz Yıldırımı geçen hafta televizyonda izledim, hakemleri ve Federasyonu eleştirdi. Herhalde iyi bildiği bazı şeyler var. Bakıyorum 2-3 gün sonra 6 ay hak mahrumiyeti ve 190.000 TL para cezası vermişler.

Bu nasıl bir ceza anlayamadım? Ceza vermeden kendini savunma hakkı verilemez mi? Şahıs ulusal televizyonlara çıkıyor ve açık seçik ihbarda bulunuyor.  Bu her medeni ülkede yazılı ihbar ile eşdeğer olarak değerlendirilir.  Futbol Federasyonu dahi olsa bir hukuk devletinde bu gibi önemli ihbarlar disiplin kuralı içinde algılanamaz. İdam ile yargılanan sanık bile savunma yapmadan ceza almaz.  Bu şekilde özel hak hiçbir Federasyona verilmemeli. Eğer yaptığı suç ise o zaman çağırırsın ve savunmasını ister ondan sonra ceza verirsin.

Tekrar ediyorum Aziz Yıldırımın tarafını tutmuyorum hukuk devletinin tarafını tutuyorum.  Kim olursa olsun eğer bir suç işledi ise mutlaka savunma hakkı verilmesi kaçınılmaz bir hukuk kuralıdır ve evrenseldir. Federasyonda, dernekte veya vakıfta bu gibi evrensel hakları ihlal etmemesi gerekir.

Federasyonun özerk oluşu hiçbir zaman hukukun ihlali demek olamaz.

Türkiyenin en büyük ve en fazla taraftarı olan bir kulübünün seçilmiş başkanı ulusal televizyon kanallarının önüne çıkıp bu şekilde bir eleştiri yapıyorsa mutlaka Futbol Federasyonu veya Spor Bakanlığı tarafından çağrılıp dinlenilmesi gerekmez mi?

Bu çok açık bir sahtekarlık ihbarıdır.

Hem milyonlarca dolar ve euro'ları yurtiçi ve dışına büyük bir holding yöneticisi gibi alıp vermesine müsaade ediyorsun sonra da yaptığı ihbarı dikkate almayıp ceza veriyorsun.

Böyle birşey kolay kolay bir hukuk devletinde olmaması lazım.

Aziz Yıldırım yalan söylüyorsa o zaman bunu ispat eder ve gereken en ağır cezayı verirsin ama ihbar yaptığı için iki gün sonra  cezalandırmak kim olursa olsun ne cezası olursa olsun hukuk dışıdır.

O zaman bir uyuşturucu satıcısını ihbar edecek olanda kendi ceza alacağından korkup ihbar etmeyecektir.


İzlenme: 1020
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR