Aziz Yıldırım‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Temmuz 2011 ve Ocak 2014. Aradan ne kadar zaman geçmiş derseniz 30 ay, yani 3 seneye yakın. Bir şike davası kararı bu kadar zaman alıyor.  Burda hükumetin her işi bırakıp buna bir çözüm bulması lazım, zira bu çok önemli bir durum. Adaletin gecikmesi bir ülkenin ilerlemesine, çağdaşlaşmasına en büyük engellerden biridir.

 Diğer yandan futbolun uzmanı ve sorumlusu olarak tüm dünyada kabul edilen ve hem Dünya (FIFA), hem de Avrupa (UEFA) Futbol Federasyonlarının tanıdığı ülkenin bağımsız Futbol Federasyonu makul bir süre içinde kararını veriyor. Bu kararı yok sayıp hukuk yolu ile başka kararlar almaya kalkarsanız o zaman herşeyi Adalete götürmek gerekecek ve Adalet yoğun baskı altında kalacak. Ayrıca Futbol Federasyonu kararı geçerli değilse neden oturup karar veriyorlar, kapatın Federasyonu gitsin, hemde milyarlarca para tasarruf edersiniz..

Şimdi Fenerbahçe Kulübü Aziz Yıldırımı Onursal Başkan seçecek ve onun tayin ettiği ve kongre tarafından ayrıca seçilecek bir gösterimlik başkan Aziz Yıldırım'ın talimatlarını uygulayacak. O zaman ne olacak? Neye yarayacak bütün bu çalışmalar ve yıllar süren kararlar, hepsi boşuna olabilir.

Bu bir sportif olay ve bu gibi durumlarda yani gerektiğinde işi hukuk devleti Federasyon ile birlikte yürütmeli bağımsız Federasyonu atlamamalı , kararları yine hukuk devleti elbette verecektir ama şimdiki gibi uzman Federasyon ''şike yok'' der ve hukuk var derse olmuyor.  Federasyon büyük bir suç işlendiğini anlarsa durumu adalete intikal ettirmeli ama bunu başkaları yapmamalı. Aynı şekilde hukuk devleti bir suç görürse mutlaka Federasyon ile birlikte yürütmelidir.  Aksi halde Federasyon abesle iştigal etmiş oluyor, seyircisiz maç oynatma kurulu gibi bir şey...Sonunda bu işte olduğu gibi iki ayrı karar çıkıyor.

Sportif kusur ve suçları eğer bağımsız Federasyonlar varsa onların bilgilendirilmelerini sağlanmalı.

 

Şike olayları çok elastikidir yani çekildikçe uzar. Yok efendim dışarda şike olmuş ama sahaya yansımamış bütün buna rağmen suça teşebbüs deniyor. Ülkemizde o kadar çok suça teşebbüs varki, bunların hepsini mahkemelere verseniz hukukçu yetiştirmeniz mümkün değil.  Sadece trafikteki  suça hatta öldürmeye teşebbüs tüm adaleti meşgul etmeye yeterde artar bile. 

 Sahaya inmemiş bir şikeye teşebbüs iddiasını işin uzmanı olarak para alan ve dünyanın kabul ettiği Türkiye Futbol Federasyonu ''Yok'' diyor. O zaman ya dosyalar Federasyona gösterilmiyor, ya da Federasyon'un hiçbir şeyden haberi yok. İkisinden başka ihtimal sıfır.

 

Kendikendimizi dünyaya rezil ediyoruz, maalesef dış basında aynen böyle yazıyor.  Hem çok büyük paralarla Futbol Federasyonu kuruyoruz, bağımsızdır diyoruz, sonrada onlara bilgi vermiyor ve kararlarını dikkate almıyoruz.


İzlenme: 956
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR