AVUSTURYA VE CAMİLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okuyucular yanılmıyorsam 7-8 ay evvel burada yazmıştım ve Strassburg'da Camilerin nasıl Polis tarafından uzaktan kameralarla kontrol edildiğini gözlerimle görerek, Polislerle konuşarak şahit olmuş ve sizlerle paylaşmıştım.

Bunu tüm Avrupa yapıyor, herhalde duymadınız...

Şimdi Avusturya erken davrandı ve kapatma kararı alıp görevlilerin oturma izinlerini iptal ediyor.

Hatta Almanya'da Polisler arasında camilere girip çıkanlar için uzun bir zamandan beri  ''Tayyibin askerleri'' sözü ağızdan ağıza dolaşıyor.

Bütün Camiler, kime ait olursa olsun uzaktan ve yakından kontrol altında. Giren çıkan, çalışan herkes kontrol ediliyor, resimleri ile tüm secereleri mevcut.

Bugün Almanya demiyorum tüm Avrupa'da kaç tane Müslüman, kaç tane Alevi, Sunni vs. var, nerede oturuyor, ne iş yapıyor, ailesinde kimler var, hangi ülkeden gelmiş ve yabancı ülkede akrabaları kimler, hangi ülkedeler, Parmak izleri, Retina bilgileri, adresleri vs. ne ararsanız kayıtlı.

Bir konu hakkında bazı bilgileri iyi bilmezsek yanlış kanaat sahibi olabiliriz, Alman olsun diğer Avrupa Polisi olsun sadece siyasilerin emri ile Camileri kontrol altına alamazlar, çünkü orada Muhalefet hemen atlar ve büyük sorunlar çıkabilir.  Bu önce çeşitli istihbarat uzmanlarınca tartışılır, gerekli olduğu kanıtlanır ondan sonra karar verilir ve bu kararın arkasında Muhalefette durur. Bir tek cami'yi bile 7/24 kontrol altında tutmak halkın vergileri ile mümkün olur. Oraya tayin edecekleri memurun maaşını hesap etmek durumundalar. Aksi halde Muhalefet iktidarı ciddi şekilde yıpratır.

Avusturya'nın Camii kapatma kararından sonra muhtemelen diğer Avrupa Ülkeleri de benzer hareketlerde bulunabilirler, bunun içinde seçimleri beklediklerini açıkça söylüyorlar. Önemli olan burada siyasilerin kararı değil, uzmanların siyasilere faaliyetlerle ilgili tavsiyeleridir.

Müslüman ülkelerde genelde tek adamlık  ve demokrasi hep geri plana itilmiş olması nedeniyle her kararı siyasilerin kendi görüşlerine göre verdiği düşünülür. Halbuki batı medeniyetinde Amerika dahil hiç böyle değil.

Siyasiler bu işleri bilmezler, bilmediklerini de herzaman kabul ederler.  Alınan ve alınacak tedbirler sadece uzmanlarca teklif edilen tedbirlerden birisidir, siyasilerin kendi kararları değildir.

 


İzlenme: 238
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • EN NEŞELİ SOKAK

    23 Nisan kutlamalarının Marmaris’teki belki de Türkiye’deki en renkli adreslerinden biri