AVRUPA VE YEREL GÜMRÜKLER ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar nedense son 50 yıldır Türk Gümrükleri büyük bir korku içindedir. Her gelen aranırdı, didik didik edilirdi, Avrupa'ya işçi akını başladıktan sonra Kapıkule gümrük kapısında yaklaşık 5-10 kilometre hatta daha fazla kuyruklar oluştu.  Aranan uyuşturucu filan gibi şeyler değil tam tersine hediyelik eşyalar idi. Çoğu zaman rüşvet verilerek geçilirdi.  Avrupa gazeteleri Kapıkulede Gümrük Muayene memuru olmak için servet verildiğini hep yazardı.

Sonra nasıl oldu ise yanılmıyorsam Tansu Çiller'in Başbakanlığında Gümrük Birliği anlaşması ile gevşedi, kontroller kalkar gibi oldu. Bu uzun süre devam etti. Bu arada kara yolu ile yurtdışına gitmediğim için Kapıkulenin ne durumda olduğunu gözlerimle görmedim ama iyi olmadığını duydum.

 Avrupa'ya gittiğinizde bu tip aramalar hiçbir zaman olmadı. Genelde havaalanlarında yeşil ve kırmızı renklerle gümrük işaretlenmiş ve gümrüğe tabi eşyanız varsa kırmızıdan geçerek gümrüğünü ödüyorsunuz, yoksa yeşilden geçiyorsunuz. Bu bugüne kadar böyle. Fazla miktarda bavulu veya eşyası olanı, birde tipini beğenmediklerini isterse gümrükçü kısaca valizini arayabilir ancak bunu yaparken asla işinin onuru ile oynayamaz. 

 Ayrıca herkesin belli bir Euro kıymetinde getireceği gümrüksüz eşya hakkıda mevcut.

 Geçenlerde Bodrum'dan Kos adasına gitmiştim, dönüşte Bodrum'da gümrükçüler herkesin bavullarını x-ray cihazından geçirdiler. Yani oraya bir X-Ray cihazı tahsis edilmiş ve bu şekilde tüm bavullar bu cihazın içinden geçiyor. Şaşırmadım değil. Avrupa bunu yapmıyor ama Türkiye yine yavaş yavaş başlamış ama bereket halkı yine saatlerce kuyruklarda bekletmiyor.

 Şöyle bir düşünelim, mesela Frankfurt Havaalanı veya diğer herhangi bir havaalanı, günde yaklaşık 700.000 kişi geliyor bunların hepsinin bavullarını ararsanız uçak filan kaldıramazsınız.

 Ayrıca Türkiye'de herşey var, kaçakçılık yapılacak tek şey sigara ve içki vergilerden dolayı.  İyi ve uyanık bir gümrükçü insanların suratına bakarak ne mal olduklarını anlar, uyanık değilse elbette fazla bir başarı gösteremez zaten.  Ama bugün Avrupa gümrüklerinde bu kadar serbest  hareket edilirken küçücük Bodrum'da x-ray makinesi koymak turistlere karşıda kendi halkımızı biraz küçük düşürmek gibi oluyor. 

 Sonra bakıyorsunuz insanlar tekneler ve yatları ile Yunanistana gidip geliyor, röntgenden de geçmiyor istediğini getiriyor.  Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?


İzlenme: 1067
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR