AVRUPA İLE İLİŞKİLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiyenin Avrupa ile ilişkileri en az Amerika ile olan ilişkileri kadar önemlidir. Bunu söylerken hem askeri, hem sivil açıdan demek istiyorum. Yoksa Türkiye Katara 100 tane şirket satsa hiçbir şey değişmez. Önemli olan Avrupa ile ticaretin daha da geliştirilmesidir çünkü teknoloji oradadır.

Bugün Avrupa Birliğine girmek isteyen bir ülke onların kurallarına uyacak. Siz bugün bir derneğe veya kulübe üye olmak isterseniz onların tüzüklerine uymak zorunda değil misiniz?

Biz kendi kafamıza göre istediğimiz şekilde herhangi bir ortaklığa üye olmamız düşünülemez.

Avrupa Birliği de şart ileri sürüyor, bu şartları yerine getir ondan sonra seni almayı düşünürüm diyor. Bizde yok 50 senedir kapıda bekletiyorsun diyoruz. O zaman bekleme dediklerini yap ve üye ol. Yapmazsan zorla üye olmak mümkün değil. Bu seferde şartları değiştiriyorsun diye itiraz ediyoruz. İyi de bu birlik bizim malımız mı? İsterse değiştirir. Sende bir birlik kur, geleni alma kuralları değiştir.

Ben 80 Milyonum, büyük devletim benim istediğim olsun diyorsan yanılıyorsun, bugün önemli olan nüfusun kaç kişi kişi olduğu değil, ithalat ve ihracatta kaç para kar yaptığındır.

Bugün sadece Almanya'da 3 Milyonun üzerinde Türk asıllı insanımız yaşıyor, bunların tüm Almanyaya dağılmış bakkalları, kasapları var, diğer çeşitli kullandıkları ticari yerler var  hepsine Türkiye'den mal ihraç ediliyor ve Türkiyeye para giriyor. Yine bu Türkler Türkiye'de yatırımlar yapıyorlar. Almanların Türkiye'de büyük para yatırdıkları çok sayıda fabrikaları var.  Almanya Türkiye'nin 1. numaralı ithalat ve ihracat ortağı. Hollanda'nın Türkiye'de birçok banka dahil yatırımları var. Şimdi birden bizi Avrupa Birliğine almıyorsun bende idam cezası çıkaracağım ve girmeyeceğim demek Türkiyeyi Arapların kucağına atmaktır.

Arabın kendine faydası yok, bize nasıl faydası dokunacak.

Bütün dünya gördü 11 Milyon Yahudi 300 Milyon Arabı bugün bile titretiyor.

Avrupa'ya,  şantaj şeklinde Arapla flört etmeyi Avrupa'nın yutacağını sanmakta başlıbaşına büyük hatadır.

Gördüğüm kadarı ile Avrupa sabır ediyor ama sabrı tükenirse Avrupa'da elbette kaybedecektir ama Türkiye çok daha fazla kaybedecektir bundan şüpheniz olmasın.

Kavga etmek, yutulmayacak sözler söylemektense karşılıklı dostça konuşmak, ara yol bulmak ve bir şekilde anlaşmak her iki taraf içinde en doğru iş olacaktır. 

Ve şunu unutmamak gerekir eğer AB'ye katılmak istiyorsak mutlaka kurallarına uymak zorundayız. Bu işin Müslümanlıkla, Hristiyanlıkla ilgisi olsaydı bugün Avrupa'da yaşayan yaklaşık 7-8 Milyon Müslümanın içinden isteyenleri Avrupa kendi vatandaşı yapmaz ve uzak tutardı.

Herşeyden önemlisi işi tatlı dil ile götürebilmek ve yönlendirebilmektir...


İzlenme: 695
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR