Avrupa Birliği

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen akşam hayatımda ilk defa Alman Başbakanı Bayan Merkeli bu kadar sinirli ve sert konuşurken gördüm. İnanın birazda çekindim dersem yalan söylememiş olurum.  Neden mi çekindim?

 

                 Yanlız Almanya'da 3 milyon Türk kardeşlerimiz var. Almanya ile çok büyük bir ticaret hacmimiz var. Türkiye'nin Almanya ile toplam ticaret ticaret hacmi %41, Almanya'nın ise Türkiye ile sadece %2. Almanya Türkiye olmadanda tüm işlerini görebilir ama Türkiye için biraz zor.

 

                  Dikkat ederseniz Avusturya'ya vize koyduk ama Almanlara koyamadık, tam tersi oldu.  Bir diğer gerçekte Almanların %71 oranının Türkleri istemedikleri ve sevmedikleri.

     

                  Şimdi Eylül'de Almanya'da genel seçimler var. Bayan Merkel'in Hristiyan Demokrat Partisi birinci parti olacağı kesin ancak şimdiki ortağı Liberal Demokratlarla koalisyona devam edeceğini resmen açıkladı ama liberal demokratların barajı aşma ihtimalleri çok çok az. Bu nedenle Sosyal Demokratlarla Yeşiller koalisyonun hükümete geleceği şu an kesin gibi.

                   Burada bir Ali Cengiz oyunu oynayıp seçimi döndürmek için Bayan Merkel Türkiye'yi oyunun içine çekmesin. Çekerse çok kötü olur, eski günlere bile dönemeyiz.

 

                  Yabancı ülkeler böyle durumlarda içişlerimize karışabiliyor, muhalefeti destekleyebiliyor aynı bizim Suriye'ye karıştığımız ve onbinlerce Suriyeliyi aldığımız gibi.  Türkiye IMF borcunu ödedi ama diğer borçları azalmadı, devamlı çoğalıyor, ülkede petrol çıkmıyor hep ithal ediyoruz.

 

                  Demokrasiye, İnsan Haklarına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bırakın Avrupa Birliğine girmeyi Dimyat'a pirince giderken, evdeki Bulgurdan olmayalım.

 

NOT: Bu yazıyı yazdıktan sonra dün gece Alman Başbakan Merkel Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmesinin mümkün olmayacağını söyledi. Almanya'da 3 milyon işçimiz ve çok büyük ithalat ve ihracatımız ile işimiz gerçekten zor.


İzlenme: 919
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR