AVRUPA BİRLİĞİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar gazeteleri, televizyonu hatta siyasi sorumluluk sahiplerini duydukça hayret etmemek mümkün değil. Bu kadar yıl içinde Avrupayı tanıyamamak ve olmayacak şeyler söylemek acaba bir taktik mi, yoksa gerçekten tanıyamamışlar mı? Lisan bilmeyen siyasetçileri anlarım ama bilenleri de duyuyorum ve gerçekten üzülüyorum.

Avrupa Birliğinin bilhassa bazı ülkeleri hiç bildikleri gibi değildir...

Kriz çıktığında o krizin positif ve negatif yönünden her birinin en az 5 tane, evet yanlış duymadınız beş tane planı hazırlanır. Duruma göre planlar tatbik edilir.

Daha geçen gün duyuyorum ki mülteci anlaşmasını iptal edebilecekmişiz, yani mülteciler Yunan adalarına hücum edecek. Yunanlı Bakan'da ''200.000 kişi gelirse bizim ekonomi berbat olur'' diyor. O da ağız yapıyor Avrupa'ya karşı yani biraz daha para verin der gibi.

Avrupa'nın bu durumda, en az diyorum 5 tane planı vardır.  Herşeyi düşünmüşler ve Türkiye anlaşmayı iptal edip mültecileri serbest bırakırsa Yunan adalarına gitmeleri veya gitmemeleri, giderse ne olur, gitmezse ne olur bunun hepsini en ince teferruatına kadar düşünmüş ve planlamışlardır.

Daha bundan 6 ay kadar önce Alman Meclisinde bir Federal Milletvekili bunu dile getirdi ve Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılarla birlikte Ege'nin AB ye ait olan Yunan sularında bu ülke donanmalarının devriye gezmelerinin araştırılmasını istedi.  Geçenlerde  bir Yunan adasını ziyaret ettiğimde en az 40 mil sürat yapan bir İtalyan askeri gemisi koyda demirlemişti ve sorduğumda sadece bekletildiği söylenmişti.

Sevgili okurlar bu işler para işidir, paranız varsa yaparsınız, yoksa yapamazsınız veya halkın cebinden yersiniz. Türk halkının cebinden yiyecek birşey kalmadı ama sadece Almanya 2016 yılında görünen 54 Milyar Euro bütçe fazlası var. Bana sorarsanız en az 3 katıdır ama bu kadar söylerler. Almanları tanıyanlar bilir.

Bakıyorum bazı kızgınlar Avrupa Birliği dağılacak diye iddia ediyorlar. Dağılsa ne olur, dağılmasa ne olur? Bunun bize faydası veya zararı nedir?  Ayrıca hiç te dağılacağa benzemiyor, sadece kendi içlerinde birkaç kişi yıkıcı konuşuyor ve burda yıkılacak sanıyoruz, halbuki işin iç yüzü öyle değil.

Geçen gün bir gurbetçi internette konuşma yayınlamış, ibreti alem için haklı, bu kadar güzel bir ülkemiz var, taşı, toprağı, denizi hiçbir yerde yok ama biz devamlı birbirimizle cebelleşip kavga arıyoruz. Bıkmadık mı bu kavgalardan? Elimize ne geçti bugüne kadar?

Biraz da dostluklarla, sevgi ile yaşamamız çok mu zor ?

Referandum konuşmalarını dinliyorum demokratik bir oylama için bu kadar saldırıcı konuşmak sanki kanımıza işlemiş gibi geliyor.  Nerede ise döğüşeceğiz...


İzlenme: 501
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR