MANŞET

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Avrupa Birliği Yunanistan, Kıbrıs, Portekiz gibi ülkelerdeki krizlere rağmen kendilerinin çok sağlam ve ileriye güvenle bakan bir kuruluş olduklarına inanıyorlar. Bilhasssa Almanya ve Fransanın dostluğu ve yakınlaşması Avrupa'da en ufak bir sallanma tehlikesini yok ediyor.  Bugün Avrupanın en güçlü iki ülkesi Almanya ve Fransa. Bunların birlik olması diğerlerinin krizleri ile tehlikeye düşmeyeceği bir gerçek.

 

                     2012 yılında yapılan açıklamalarda Fransa ve Almanyanın ihracatında büyük artış var. Otomobil ve silah sektöründe Avrupanın liderleri. En kötü ihtimal olarak gerektiğinde bazı ülkelerin Avrupa Birliğinden çıkarılabileceği. Amerika için en önemlisi ve olmazsa olmazı Almanya ile Fransanın dostluğu. Bu iki güçlü Avrupa ülkesi birlik olduğu sürece geri kalanların fazla bir değişikliğe sebep olmayacakları biliniyor.

 

                     2013 yılında Almanya'da genel seçimler var. Kısa süre önce Hristiyan Demokratlar Bayan Merkel'i yeniden Genel Başkan olarak seçtiler. Ancak Almanlar teammüllere göre bir Başbakan ve siyasi partiyi uzun süre iktidarda tutumuyor. Bunda Almanyanın bileşmesi safhasında Helmut Kohl hariç. Önümüzdeki seçimlerde Bayan Merkel çok başarılı olmuş olsa bile tek başına iktidar olamayacağı kesin. Yeşiller ile koalisyon yapmasıda imkansız olduğundan ve şimdiden heriki taraf tarafından reddedildiğine göre geriye Sosyal demokratlarla Yeşillerin koalisyonu kaıyor. Araştırma kurumlarının belirlemesine göre seçimlerde Sosyal demokratlar ve Yeşiller koalisyon yaparak iktidara gelecek. Bu konuda araştırma kurumlarının yanıldığı hiç görülmedi.

 

                     Yeşillerin iki tane başkanı var. Biri Türkiye'de tanınan Claudia Roth diğeri Cem Özdemir. Yukarda belirttiğim netice olması halinde bunlardan biri büyük bir ihtimalle Almanya Dışişleri Bakanı olacak.

 

                      Seçimler ne değiştirir? Bence fazla birşey değiştirmez. Ne Sosyal Demokratlar, ne de Yeşiller şimdi söylediklerini yapamazlar. Siyasi partiler değil, Alman halkı %70 üzerinde ezici bir çoğunlukla Türkiyeyi Avrupa Birliğinde istemiyor.  Henüz şartların oluşmadığını belirtiyorlar. Onun için Türkiye'nin AB'ye alınması konusu diye birşey yok. Bunun olmasıda kısa süre içinde mümkün değil, bu şekilde devam edebilir.

 

                      Türkiye'nin son yıllarda mali durumu bir hayli düzeldi, bunu tüm dünya görüyor ve biliyor ama daha Avrupa seviyesinden çok uzak. Asgari ücretin bu kadar az olduğu bir ülkeyi Avrupa Birliğine almak demek büyük ölçüde asgari ücretlinin Avrupaya akın edeceği demek olduğunu biliyorlar.

 

                      Rusya ise hiçte bazılarının düşündüğü gibi değil. Süper güç deniyor ancak daha kendi uçağını dahi yapamıyor, dışardan satın alıyor. Otomobil ve diğer teknoloji dallarında Amerika ve Avrupa'dan çok geri. Tek ileri olduğu şey doğal gaz. Türkiye'nin Rusya ve İran ile herhangi bir birlikteliği Avrupa'yı hiç umursatmıyor.


İzlenme: 850
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR