AVRUPA BİRLİĞİ VE İDAM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerika'ya gitmeden evvel Almanya'da mümkün olduğu kadar Almanların düşüncelerini öğrenmeye çalışıyorum. Geçen gün yazmıştım ama Alman hukukçularla konuşunca çok değişik şeyler duydum öğrendim.

Almanyanın çok  tecrübeli ve Başsavcılık görevinde bulunmuş biri  ile Ceza Mahkemesi Başkanı olan kişilerin düşünceleri aynı. "Türkiye idam cezasını kaldıracağına ve bir daha yürürlüğe koymayacağına dair Uluslararası anlaşmalara imza koymuştur"

Bunun ne demek olduğunu sanırım bütün hukukçular ve hariciyeciler bilir.

Şimdi idam cezasını koyalım demek nasıl oluyor? Bunun uluslararası getirileri ve götürülerini devlet bilmiyor mu?

Bunu ben mahalle bakkalının bütün mahalleye rest çekmesi gibi görüyorum. Mahalle almazsa bakkal kime satacak?

Bu şekilde Uluslararası  atılmış imza ve sözleşmelere çok dikkat ve titizlikle uyulması gerektiğini düşünüyorum yoksa ülkenin değeri çok düşer ve bugünkü ekonomik durumumuzu fenerle arasak bulamayız.

Rusya, Çin ve İran üçlüsünü gözünüzde büyütmeyin bunların hepsi hemen her konuda batıya ve Amerika'ya bağımlıdır.

Bugün Çin 310 Milyon Amerikalının tuvalet kağıdına kadar her şeyini imal eder.  Avrupa Birliğinin 550 Milyon nüfusunun da en az 400 Milyonunun hemen herşeyini imal eder. Bunlar iş vermese Çin aç kalır bunu da unutmayalım.  Rusya ise doğal gazla ve birazda eski ortaklarına teknolojik ihracatı ile geçiniyor. Rus yolcu uçaklarının hemen tamamı  Amerikan ve AB yapısı Boing ve Airbus'dur.

İranı da fazla gözümüzde büyütmeyelim.

Bakınız bir nükleer santral işini almak için yani para için Putin atladı Türkiye'ye geldi. Amerikan Başkanına veya Alman Şansölyeye bunu asla yaptıramazsınız.

Bence bütün bunlardan en önemlisi Amerika'da ki Başkanlık seçimi. 8 Kasım akşam dananın kuyruğu kopacak.

Gösteriler az farkla da olsa Bayan Hillary Clinton'u gösteriyor. Türkiye'nin işi hayli zor bu bayanla. Kendisi defalarca Irak'ta Kürtlerle birlikte olacağını söyledi. 

Bana göre Amerikan seçimi Türkiye dış politikasını çok büyük etkileyecektir.

Diğer yandan Türkiye'nin Uluslararası sözleşmelere attığı imzaları dikkate almayarak idam cezası getireceğini hiç tahmin etmiyorum.


İzlenme: 606
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR