ASKERLİK SÜRESİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar zaten bekleniyordu PKK sorunu bitince ilk iş olarak askerlik süresi konusu ortaya atıldı. Türkiye bildiğim kadarı ile 700.000 asker besliyor, bu çok büyük bir masraf. Şimdi Başbakan ve diğerleri askerliğin kısaltılmasından bahsediyorlar. Halbuki askerliğin kısaltılması yerine batıda olduğu gibi askerliği Profesyonelleştirme çok daha iyi ve ülke menfaatine olur.

               Amerika bile artık zorla kimseyi askere almıyor, kanunları tamamen değiştirdi, Avrupa keza, isteyen ve kaliteye uyabilen sözleşmeli olarak asker olabiliyor, başka türlü gençler istesede askere alınmıyor. Eskiden Amerika'da inanılmaz çok sayıda asker kaçakları vardı AWOL derlerdi   Polis, askeri polis Amerika'nın her yerinde  bunları arardı. Bulurlardı yine kaçarlardı. Vietnam olsun Kore olsun hemen hemen heryerde en büyük problem bu kaçaklardı, Amerikan orduları çok büyük sıkıntılar çekti bunlar yüzünden. Şimdi ise tam profesyonel ve herkes öğrendiği işini yapıyor.

Zorla askerlik çok yanlış bir iş, zorla askere gidenden fazla birşey beklemekte hayal, 21 ci asırda dünya tarihinin en ileri iletişim çağında genç insanları anlamak lazım. Bugün İstiklal harbi yıllarında değiliz, televizyonlar var, internet var gençlik batı medeniyetini günübirlik takip edebiliyor.

                Geçen gün bir vatandaş televizyonda ülkenin savunması için askere ihtiyaç olduğunu söylüyordu. Çok haklı aynen katılıyorum ancak zorla askere alınanla, ayları, günleri hatta saatleri geri sayanla vatan, millet, sakarya diye ülkenin savunulması çok zor bir olaydır.  Bunun içinde askerliği zorla değil,  profesyonelce yapmanın gerektiğini tüm batılı ülkeler anladı ve hemen sistemlerini değiştirdiler.

Zamana uymadığımız takdirde geri düşeceğimiz kesindir.

Bedelli askerlik ise bilhassa yurtdışındaki Türkler için kendi ülkelerine karşı  inanılmaz büyük bir nefret yapılandırıyor. Bilhassa Almanlar hepsine Türk vatandaşlığından çıkmaları halinde çok kolay vatandaşlık veriyor. Alman vatandaşı olmaları halinde hiç askerlik yapmıyorlar. Türkiye ise 10.000,--Euro alıyor ve birde Burdura gidip 28 gün sözümona askerlik yapıyor.  Bu Türk gençlerini Türkiye'den soğutuyor, uzaklaştırıyor.

Birkaç Euro alacağız diye bu insanlarımızı yabancıların kucağına itmeye değer mi?


İzlenme: 876
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR