ARAÇ KULLANIRKEN TELEFON KONUŞMASI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar benim şahsen gördüğüm kadar Türkiye'de araç kullanırken telefonla konuşulduğu kadar hiçbir batı ülkesinde konuşulmuyor. Birinci sebebi artık bütün yeni araçlarda otomatik telefona bağlanma sistemi var ve bir düğme ile ellerinizi kullanmadan konuşabiliyorsunuz.

 Türkiye'de ve Marmaris'te inanılmaz miktarda cep telefonları ile araç kullanırken konuşanlar var bunu herkes hergün görüyor.

 Bu cehaletin en yüksek derecesi denebilir, çünkü hem kendini, hem başkasının hayatını tehlikeye sokan bir davranış

 Geçen sene sivil arabada devriye gezen sivil polisler Almanya'da ve Amerika'nın birçok eyaletinde telefonla konuşanı gördükleri anda hemen arabalarının üzerine mavi ışık yapıştırıp aracı durdurup ceza kesiyorlardı. Kemeri bağlamamışsa bir de onun için bindiriyorlardı.

 Geçen gittiğimde emekli bir Alman Başsavcı arkadaşım var yeni elektrikli araba almış ve beni gezdirmek istedi. Arabası sessiz ve gayet güzel gidiyordu mevzu yine cep telefonlarından açıldı. Savcının arabasında cep telefonuna bağlanan cihaz var, eğer biri ararsa telefonu çıkarmasına gerek yok, doğrudan konuşabiliyor.

 Bana döndü ve ''hiç merak etme ne senin, ne de benim telefonlarımız çalışmaz'' dedi. Şaka yapıyor sandım ve hemen cep telefonumu çıkardım üzerinde ''hat yok'' yazıyordu yani bağlı değildi. Savcı bana baktı ve güldü sonra ''bomba yapınca buna bir de Patriot yapıyorlar daha havada bombayı patlatsın diye, telefon yapınca bir de Jammer yapıyorlar yayını kessin diye, işte bende ondan var ve 20 m2 içinde hiçbir cep telefonu çalışmaz'' dedi.

 Cebinden çıkardı cep telefonundan daha küçük ve üzerinde bir de küçük 5 santimlik anteni var. Bunu açınca 20 m2 içinde bütün cep telefon frekanslarını bozuyor ve hiçbir telefon çalışmıyor.

 Bunu sadece kendi arabasında kullanıyor diğer yandan yakınında olan arabalarda eğer cep telefonu ile konuşuluyorsa onlarında hatlarını kesiyor. Yani 20 m2 içinde hiçbir cep telefonu konuşmasına izin vermiyor.  Toplu taşıma araçlarına binmediği için genelde sadece kendi arabasında kullanıyor.

En son yayınlanan bilgilerde önümüzdeki yıllarda çıkarılacak son model otomobillerde eğer otomatik bağlanma cihazı yoksa araba durmadan cep telefonu ile konuşmanın mümkün olmayacağı söyleniyor.

 En iyisi bu, eğer halkın bir kısmı dahi bu kurala uymazsa teknoloji mecburen uyduracak...


İzlenme: 791
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR